Wiadomości z województw

Strona znajduje się w archiwum.

Zachodniopomorska Policja gotowa na The Tall Ships Races 2013

Data publikacji 30.07.2013

Zachodniopomorscy policjanci już od momentu ogłoszenia informacji o tym, że w Szczecinie odbędą się kolejne regaty The Tall Ships Races angażowali i angażują się w przygotowanie zabezpieczenia tej największej od lat imprezy w Naszym mieście, a także największej w kraju w tym roku.

Trzeba jasno powiedzieć, że jest to niesamowicie ciężka praca planistyczna policjantów i pracowników policji. Plany zabezpieczeń ze strony, ruchu drogowego, prewencji, policji wodnej,  ale też służb kryminalnych i logistycznych. Policjanci muszą być przygotowani na każdy scenariusz. Wszystko to wymagało rozpisania na "nuty" każdej czynności. Umieszczenia każdego patrolu w dyslokacji służby czyli wskazania jaki policjant gdzie i kiedy będzie pełnił służbę i jakie realizował zadania.

Komendant Główny Policji, na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie, w związku z tą imprezą do naszego miasta z Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi, Poznania i Płocka skierował dodatkowo  ćwierć tysiąca policjantów. Wszystkim trzeba zapewnić wyżywienie, nocleg, środki transportu i łączność.

W dniach szczytu do służby codziennie będzie kierowanych prawie 800 policjantów, służby kryminalne, prewencyjne, ruch drogowy, przewodnicy psów służbowych, mundurowi na koniach, w łodziach motorowych, również policyjne śmigłowce i policyjni antyterroryści. Dodatkowo codziennie wraz z policjantami służbę będą pełnić funkcjonariusze z innych podmiotów, Straży Miejskiej, Granicznej, SOK, Żandarmerii Wojskowej, WOPR-u, i Urzędu Morskiego. Również w szczecińskich komisariatach będą wzmocnione siły związane z ewentualną obsługą zdarzeń.

Do naszego miasta również przyjadą policjanci z Meklemburgii, będą oni przez trzy dni nocowali w Szczecinie i pełnili służbę na drogach. Również w powiatach Polickim, Gryfińskimi, Świnoujskim będą pełnić służbę policjanci z Niemiec wspólnie z polskimi mundurowymi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom również w najważniejszych dniach imprezy całodobowo będą pod telefonem policjanci władający językiem niemieckim i angielski.

W związku z  imprezą będą punkty informacyjne policji, punkt mobilnej izby dziecka (balkon nad fontanną na Wałach Chrobrego), punkt konsultacyjny ds. postępowań administracyjnych i cudzoziemców (KMP Szczecin ul.Kaszubska 35), punkt informacyjno-zdarzeniowy (KWP Szczecin ul. Małopolska 47).

Kilkanaście ważnych porad :

Przed podróżą zaplanuj trasę przejazdu
Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta. Warto pamiętać, że w okresie wakacyjnym wprowadzane są ograniczenia w ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów. Zakaz ruchu dla tych pojazdów obowiązuje w piątki od godz. 18.00 do godz. 22.00, w soboty od godz. 8.00 do godz. 14.00 i w niedziele od 8.00 do godz. 22.00.

Wybieraj trasy alternatywne
W województwie zachodniopomorskim wyznaczono trasy, które stanowią alternatywę dla głównych dróg wiodących do miejscowości nadmorskich. Warto korzystać z nich  w sezonie letnim gdyż są mniej obciążone ruchem pojazdów, co z kolei pozwala uniknąć stania w korkach.
Więcej informacji o trasach alternatywnych i utrudnieniach w ruchu uzyskamy na stronach: www.ruchdrogowy.pl, www.gddkia.gov.pl

Sprawdź dokumenty
Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa oraz czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu.

Upewnij się, że auto jest sprawne technicznie
Przed wyjazdem należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł.

Zaplanuj rozmieszczenie bagaży w pojeździe
Bagaże pakujemy w taki sposób, aby nie utrudniały widoczności i nie przemieszczały się podczas jazdy. Pamiętaj, aby przedmioty takie jak np. gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka i latarka znajdowały się w miejscu, do którego masz łatwy i szybki dostęp!!!

W podróż wyruszaj wypoczęty, trzeźwy i zrelaksowany
Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. Dzieci na przednim siedzeniu do 12 lat zawsze muszą być przewożone w foteliku tj. urządzenie ochronne z własnymi pasami, na tylnym siedzeniu dzieci do lat 12 lub nieprzekraczające 150 cm wzrostu należy umieścić w foteliku ochronnym lub innym, służącym do tego celu urządzeniu. Może to być podwyższenie lub siedzisko. Wybór urządzenia zależy od wagi i wzrostu dziecka.

Nie spiesz się. Planuj przerwy w podróży
W czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Pamiętajmy, że w okolicy miejsc z ograniczeniami prędkości na nierozważnych i spieszących się kierowców mogą oczekiwać policjanci lub fotoradary. Ponadto kierowca przekraczający dozwoloną prędkość może spodziewać się nieoznakowanego radiowozu z wideorejestratorem. Na kasecie zapisane zostanie nie tylko przekroczenie dozwolonej prędkości ale i inne naruszenia, np. wyprzedzanie na podwójnej lub pojedynczej linii ciągłej, wyprzedzanie na "trzeciego", zajeżdżanie drogi, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu itp. Kilkuminutowe nagranie brawurowej jazdy może naprawdę słono kosztować. Dotkliwą karą dla kierowców są także punkty karne.

Wybierz odpowiednie miejsce do parkowania pojazdu
Kiedy już szczęśliwie dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych przedmiotów. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste - zabrać ze sobą lub włożyć je do bagażnika. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu radia, po to aby swoim wyglądem nie kusiło złodziei.

Szczegóły dotyczące organizacji ruchu podczas regat znajdziesz na stronie:
http://tallships.szczecin.eu/pl/content/o-miescie

Ponadto warto wziąć sobie do serca kilka prostych wskazówek, takich jak:

Podczas korzystania z bankomatów:
* staraj się używać bankomatów, które znajdują się za zamkniętymi drzwiami,
* unikaj bankomatów umieszczonych bezpośrednio na ulicy i w źle oświetlonych miejscach,
* pobieraj tylko tyle gotówki, ile potrzebujesz,
* zniszcz potwierdzenie wypłaty, zanim je wyrzucisz.

Podczas robienia zakupów:
* nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, miej przy sobie tyle gotówki, ile potrzebujesz,
* jeżeli musisz posiadać zapisany PIN do karty bankomatowej, nie trzymaj go razem z kartą,
* nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb,
* płacąc za zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela,
* podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę,
* jeżeli zauważysz brak karty płatniczej, bezzwłocznie zawiadom o tym bank,
* zwróć uwagę na swoją torebkę lub miejsce, w którym trzymasz portfel i dokumenty, szczególnie w zatłoczonych miejscach.

Bezpieczeństwo dzieci:
* uświadom swoje dziecko, do kogo powinno się zwrócić, gdy się zgubi,
* naucz swoje dziecko, aby zawsze pozostawało blisko ciebie,
* nie pozwalaj dziecku korzystać z publicznych toalet bez twojej opieki ,
* nie posyłaj dziecka samego do samochodu i nie pozostawiaj samego w środku,
* naucz dziecko nazwiska, adresu i telefonu, aby podać policji lub ochronie obiektu, w razie gdy się zgubi,(warto włożyć do kieszeni na kartce powyższe informacje)
* naucz dziecko, aby bezzwłocznie cię informowało, jeżeli ktoś obcy je napastuje.

Zabezpieczenia w domu:
* upewnij się, że wszystkie drzwi i okna są dobrze zamknięte,
* poproś kogoś sąsiadów lub z rodziny, aby opróżniał twoja skrzynkę pocztową,
* jeżeli wyjeżdżasz na dłużej  poproś, aby ktoś przyszedł pozapalać na  trochę światła lub zaopatrz się w urządzenie, które zrobi to automatycznie- stwórz wrażenie, że dom nie stoi pusty.

Imprezy:
* spożywaj alkohol tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
* pamiętaj, że wysoka temperatura powietrza wzmaga działanie alkoholu,
* gdy wychodzisz na imprezę zapewnij sobie bezpieczny powrót,
* nie pozostawiaj bez opieki swoich rzeczy osobistych,
* nie bierz ze sobą rzeczy cennych,
* uważaj, aby nikt nie dosypał żadnych substancji do tego, co pijesz,
* dobrze jest iść w towarzystwie przynajmniej jednej znanej osoby,
* miej ograniczone zaufanie wobec nowo poznanych osób,
* nigdy nie prowadź samochodu po spożyciu alkoholu.

Dzięki zastosowaniu się do tych drobnych rad, możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek.

(KWP w Szczecinie / mg)

Powrót na górę strony