Policja.pl

12 miesięcy z „BOA”

Data publikacji 10.12.2021

Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA” to od 45 lat znak firmowy polskiej Policji. Policyjni specjalsi na co dzień biorą udział w najbardziej niebezpiecznych realizacjach na terenie całego kraju, a od kilku tygodni wspierają straż graniczną i wojsko na granicy polsko-białoruskiej. Doskonale wyszkoleni, przygotowani do prowadzenia działań w każdych warunkach wielokrotnie już sprawdzili się w najbardziej ekstremalnych sytuacjach.

NA STRAŻY GRANICY

Druga połowa roku przyniosła wyzwanie, jakiego jeszcze nie było w dotychczasowej historii polskiej Policji. Kryzys migracyjny na granicy Polski z Białorusią wymusił prowadzenie wspólnych działań ze strażą graniczną oraz wojskiem. – Jestem przekonany, że nasze specjalistyczne wyszkolenie, a przede wszystkim wiedza i doświadczenie to nieocenione wsparcie w zapewnieniu nienaruszalności polskiej granicy. Specjalistyczny sprzęt, którym dysponujemy, również już wielokrotnie sprawdził się w trudnych warunkach terenowych - mówi insp. Dariusz Zięba, dowódca CPKP „BOA”.

Wśród funkcjonariuszy skierowanych do służby na granicy znajdują się m.in. wykwalifikowani ratownicy medyczni, którzy kilkukrotnie już ratowali życie i zdrowie ludzkie w strefie przygranicznej, np. podczas jednej z nocnych interwencji w Starzynie, gdzie policjanci z jednostek z Warszawy i Wrocławia udzielali pomocy przedmedycznej dwóm rannym obywatelom Iraku. Jeden z mężczyzn wymagał dalszego, szpitalnego leczenia.

Policjantów z oddziałów prewencji Policji od listopada wspierają także funkcjonariusze, którzy w tym roku szkolili się w Krakowie i Wieliczce (więcej w artykule Od ćwiczeń do działań) pod czujnym okiem zagranicznych obserwatorów z NYPD (USA), RAID i BRI (Francja) z negocjacji kontrterrorystycznych.

Kontrterrorystom towarzyszą psy do zadań bojowych. Są one pełnoprawnymi członkami zespołu. Zwierzęta, podobnie jak i policjanci, przez cały rok biorą udział w specjalistycznych szkoleniach tak, aby w trudnych sytuacjach, w trakcie prowadzonych działań, były wsparciem dla całego zespołu. Ich obecność w znaczący sposób zwiększa także bezpieczeństwo całej grupy. Kandydat na psa bojowego, podobnie jak kandydat na kontrterrorystę musi spełniać szereg wymagań, wspólnie mają stanowić zgrany duet.

WIZYTÓWKA POLICJI

CPKP „BOA” to jednostka, której historia sięga 1976 r. (więcej w artykule Z kart histroii BOA). Przez ten czas kilkakrotnie przechodziła reorganizację, aby ostatecznie w 2018 r. przybrać obecnie obowiązującą formę. – Od lat jesteśmy  czynnymi uczestnikami platformy ATLAS, która zrzesza wszystkie specjalne jednostki interwencyjne Unii Europejskiej. Myślę, że na tle innych tego typu jednostek nie mamy się czego wstydzić - mówi insp. Dariusz Zięba, dowódca CPKP „BOA”.

Policyjni specjalsi, jak często są nazywani policjanci tej jednostki, często jako pierwsi wkraczają podczas prowadzonych działań, w trakcie których pomagają zatrzymywać najgroźniejszych przestępców: członków zorganizowanych grup przestępczych, handlarzy narkotyków czy sprawców zabójstw.

  1. Posiadali broń i amunicję bez wymaganego zezwolenia
  2. Uderzenie w stołeczny gang
  3. Wpadli podejrzani o handel narkotykami

Zarówno funkcjonariusze z CPKP „BOA”, jak i jednostek SPKP w całym kraju utrzymywani są w ciągłej gotowości bojowej. Nigdy nie wiadomo, kiedy będą musieli ruszyć na akcję. Do ich zadań należą m.in.: prowadzenie działań bojowych i rozpoznawczych, których celem jest likwidacja zagrożeń terrorystycznych, prowadzenie działań wymagających użycia specjalistycznych sił i środków lub stosowania specjalnej taktyki działania, koordynowanie i prowadzenie przygotowań Policji do prowadzenia działań bojowych, minersko-pirotechnicznych i negocjacji policyjnych jak również wspieranie działań podejmowanych przez inne jednostki Policji w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających określonych kwalifikacji i umiejętności.

PERFEKCJONIŚCI W KAŻDYM CALU

Zadania te wymagają od funkcjonariuszy pełniących służbę w „BOA” perfekcjonizmu, szybkości w podejmowanych działaniach, a przede wszystkim - precyzji. Sytuacje kryzysowe, które są ich udziałem, nie wybaczają błędów. To od ich decyzji często podczas prowadzonych akcji zależy zdrowie a nawet życie kolegów z innych jednostek i ich samych. Z tego powodu specjalsi ciągle doskonalą swoje umiejętności podczas licznych szkoleń, jakie w ciągu roku są ich udziałem, w tym m.in.: z taktyki, skoków spadochronowych (więcej w artykule Funkcjonariusze „BOA” skakali z policyjnego śmigłowca), nurkowania czy zajęć strzeleckich.

45 lat „BOA”

Tekst: Agnieszka Włodarska
Foto: Jacek Herok / Piotr Świstak
Montaż: Tomasz Lis

 

 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony