Policja.pl

Policyjni kontrterroryści po raz kolejny wykorzystali Black Hawka w szkoleniu

Data publikacji 24.10.2022

W ubiegły czwartek zakończyło się 4-dniowe szkolenie wysokościowe organizowane przez śląskich kontrterrorystów. Policyjni komandosi zaprosili do treningu swoich kolegów z Kielc, Krakowa, Opola, Rzeszowa, Wrocławia i BOA oraz z Czech. W trakcie szkolenia wykorzystano policyjny śmigłowiec Black Hawk, z pokładu którego trenowano m.in. desant na tereny zalesione oraz ewakuację zespołów bojowych.

W ubiegły czwartek dobiegły końca 4-dniowe ćwiczenia w Beskidach oraz w Porębie, które zostały zorganizowane przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji z Katowic. Oprócz mundurowych z SPKP z Katowic, wzięli w nim udział również policyjni komandosi z Kielc, Krakowa, Opola, Rzeszowa, Wrocławia i BOA, a także z czeskiej Zasahowej Jednotki z Ostrawy.

Celem szkolenia było ćwiczenie wykorzystania śmigłowca w działaniach bojowych. Objęło ono m.in. trening różnych technik desantu zespołów bojowych z pokładu śmigłowca oraz ich ewakuację na pokład statku powietrznego. Uczestnicy szkolenia doskonalili swoje umiejętności z zakresu działań wysokościowych, taktyki kontrterrorystycznej i specjalnej. Realizowane przez nich zadania obejmują desant na tereny zalesione, jak również ewakuację – a wszystko to z wykorzystaniem śmigłowca. Kontrterroryści doskonalą również elementy działań ratunkowych.

Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Katowicach utrzymywany jest w ciągłej gotowości bojowej. Dlatego kontrterroryści cały czas doskonalą swoje umiejętności i regularnie uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach – również wysokościowych z wykorzystaniem śmigłowca. Już po raz kolejny śląscy komandosi trenują ze śmigłowcem Black Hawk, podkreślając wszechstronność tej świetnej maszyny.

Organizatorzy szkolenia dziękują wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do sprawnego zorganizowania szkolenia, m.in. Grupie Beskidzkiej GOPR, dyrektorowi Babiogórskiego Parku Narodowego, wójtowi gminy Jeleśnia, burmistrzowi Poręby, właścicielowi hotelu Fero Lux w Korbielowie oraz właścicelowi lądowiska Poręba.

Opis filmu: film przedstawiający ćwiczenie policyjnych kontrterrorystów przy udziale śmigłowca

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.75 MB)

Opis nagrania: audiodeskrypcja do filmu

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 1.48 MB)

Powrót na górę strony