Policja.pl

#MisjaMołdawia – kolejny dzień kontrterrorystycznych wyzwań

Data publikacji 05.05.2023

Desantowanie i ewakuacja z wykorzystaniem różnych technik linowych, ochrona osób, w tym VIP-ów, doskonalenie technik strzeleckich z broni krótkiej i długiej oraz zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych osób z wykorzystaniem pojazdów służbowych i policyjnego Black Hawka – to zadania, jakie postawili przed funkcjonariuszami z oddziału specjalnego mołdawskiej Policji FULGER instruktorzy z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz policyjni lotnicy z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP.

- Podczas tych pięciodniowych warsztatów chcieliśmy się skupić przede wszystkim na trzech elementach szkoleniowych: szkoleniu strzeleckim, szkoleniu taktycznym oraz ochronie osób, w tym VIP-ów – mówi koordynator warsztatów z CPKP „BOA” i dodaje: - Wybraliśmy akurat te działania ponieważ testowanie nowych taktyk, technik i procedur ma szczególnie ważne znaczenie w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa przez naszych mołdawskich kolegów podczas zbliżającego się w ich kraju Szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

Prowadzone przez polskich instruktorów warsztaty mają na celu podniesienie poziomu zdolności bojowych w zwalczaniu terroryzmu przez funkcjonariuszy z oddziału specjalnego FULGER. Aby ćwiczenia mogły przebiegać sprawnie i profesjonalnie, podczas wczorajszych zajęć instruktorzy podzielili mołdawskich kontrterrorystów na dwie grupy. Podczas gdy jedna korzystając z policyjnego Black Hawka mierzyła się z zadaniami związanymi z desantowaniem wykorzystując m.in. tzw. szybką linę, druga grupa doskonaliła się w strzelaniu taktycznym z broni długiej i krótkiej. Elementy te stanowiły przygotowanie do ćwiczeń zaplanowanych na piątek – czyli prowadzenia działań w opuszczonym budynku na obrzeżach Kiszyniowa.

Dziś od wczesnych godzin rannych uczestnicy warsztatów ćwiczą taktykę związaną z uwalnianiem zakładników z obiektów w terenie niezurbanizowanym. Przy tego typu działaniach liczy się precyzja, z jaką desantowani są kontrterroryści z pokładu śmigłowca oraz szybkość i sprawność wykonania zadania. - Dla naszych mołdawskich kolegów możliwość wykorzystania Black Hawka do działań bojowych to ogromne wyzwanie – mówi policyjny pilot i dodaje: - Obecnie nasi mołdawscy koledzy nie dysponują żadnym śmigłowcem, który mogliby wykorzystywać w swojej służbie. Byli pod wrażeniem możliwości, jakie daje nasza wielozadaniowa maszyna w prowadzeniu tego typu działań i tego, jak zwiększa się skuteczność policyjnych realizacji.

Tegoroczne warsztaty odbywają się pod egidą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i przy wsparciu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

Na jutro planowany jest powrót policyjnych specjalsów oraz lotników do kraju.

Zobacz także:

Tekst: Agnieszka Włodarska, BKS KGP
Foto: kom. Piotr Świstak, BKS KGP

Film #MisjaMołdawia – kolejny dzień kontrterrorystycznych wyzwań

Pobierz plik #MisjaMołdawia – kolejny dzień kontrterrorystycznych wyzwań (format mp4 - rozmiar 29.24 MB)

Powrót na górę strony