Policja.pl

Międzynarodowe ćwiczenia kontrterrorystyczne na Podlasiu

Data publikacji 23.05.2023

Przez tydzień policyjne i wojskowe zespoły z Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Estonii, Niemiec i USA brały udział w międzynarodowych ćwiczeniach psów bojowych. Kontrterroryści oraz żołnierze wojsk specjalnych ze swoimi psami ćwiczyli różne warianty działań bojowych przy wsparciu drona.

Międzynarodowe ćwiczenia psów bojowych zostały zorganizowane przez Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA" wspólnie z SPKP w Białymstoku. Przeprowadzone zostały na obiektach wojskowych i terenach leśnych. Podczas intensywnych dni szkoleniowych zespoły bojowe policyjne i wojskowe tj. FBI i 10 grupa sił specjalnych z USA, K-komando i Rapid z Estonii, Aras i YPT z Litwy, Omega z Łotwy, KORD z Ukrainy, CPKP BOA i SPKP z Warszawy, SPKP z Białegostoku oraz JWK z Lublińca i Formoza, wraz ze swoimi psami ćwiczyli różne scenariusze, jednocześnie wymieniając się doświadczeniami z zakresu taktyki działań bojowych. Zatrzymywanie niebezpiecznych przestępców w pojeździe, zatrzymywanie uzbrojonych napastników z wykorzystaniem psa bojowego w kagańcu i bez kagańca, czy przeszukanie terenów leśnych, to tylko niektóre z wyzwań z którymi musiały zmierzyć się zespoły bojowe z psami. Wszystkie ćwiczenia odbywały się w warunkach zbliżonych do realnych, a w ich trakcie używane były środki pozoracji. W szkoleniu brały udział wszystkie psy bojowe służby kontrterrorystycznej. Kontrterrorystów odwiedził Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Robert Szewc wraz z I zastępcą inspektorem Jackiem Kumpiałowskim, którzy obserwowali prowadzone ćwiczenia.

O tym jak skutecznie obezwładnia pies bojowy czy to w pomieszczeniach, czy w terenie - najlepiej wiedzą pozoranci. W tę rolę wcielił się między innymi asp. Łukasz Czeszczewik – przewodnik policyjnego psa z białostockiej komendy miejskiej, którego wspierali policjanci z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Opiekę medyczną nad wszystkimi psami w czasie ćwiczeń sprawował Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej z Celestynowa.

Powrót na górę strony