Policja.pl

„Dołącz do nas”, czyli dzień otwarty służby kontrterrorystycznej

Data publikacji 20.10.2023

Mimo deszczowej aury wielu zapamięta piątek, 20 października, na długo. W hangarze Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP na warszawskim Bemowie odbył się dzień otwarty służby kontrterrorystycznej pod hasłem „Dołącz do nas”. We wnętrzu hangaru zwiedzający mogli oglądać pojazdy specjalistyczne, śmigłowce Black Hawk, uzbrojenie i wyposażenie funkcjonariuszy, ale najważniejsze, że mogli wypytać specjalsów o ich pracę oraz poznać warunki dołączenia do tych elitarnych jednostek Policji.

Po raz pierwszy kontrterroryści zorganizowali „Dzień otwarty” dla licealistów klas mundurowych, żołnierzy WOT i każdego, kogo interesuje praca funkcjonariuszy pododdziałów kontrterrorystycznych od środka. Dla osób z „cywila” to nie częste doświadczenie, gdzie specjaliści prezentują odwiedzającym specjalistyczne wyposażenie wykorzystywane przy działaniach bojowych. Na imprezie swoje stoiska mieli pirotechnicy, wodniacy, medycy, zespół K-9, negocjatorzy czy operatorzy zadań wysokościowych. Odwiedzający oglądali z bliska specjalistyczne pojazdy jak transportery opancerzone TUR, dwa z czterech śmigłowców Black Hawk, mobilny zestaw do wykrywania, analizy i likwidacji zagrożeń spowodowanych środkami masowego oddziaływania – CBRN-E, specjalistyczne pojazdy pirotechniczne, łódź bojową czy ambulans wsparcia medycznego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z bronią i wyposażeniem wykorzystywanym w działaniach bojowych.

W trakcie imprezy Funkcjonariuszy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, odwiedził Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster, który wraz z Zastępcą Dowódcy CPKP „BOA” insp. Sławomirem Wocialem podszedł do każdego ze stoisk, rozmawiał z funkcjonariuszami i interesował się prezentowanym wyposażeniem.

W trakcie dnia otwartego odwiedzający mogli również uzyskać szczegółowe informacje na temat doboru do pododdziałów kontrterrorystycznych. Osoby zainteresowane zapoznały się z procedurą rekrutacji oraz mogły przyjrzeć się poszczególnym jej etapom. Ponadto w ramach dnia otwartego mogli porozmawiać z operatorami poszczególnych wydziałów.

Od ubiegłego roku także cywil może zostać specjalsem. Umożliwiła to zmiana przepisów werbowania do pododdziałów kontrterrorystycznych, które pozwalają na rekrutację prosto z cywila. Każdy kto przebrnie przez proces rekrutacji, a zwłaszcza przez testy fizyczne i psychologiczne, będzie mógł działać wśród doskonale przeszkolonych funkcjonariuszy i walczyć z przestępcami.

Informacje, które pomogą w spełnieniu marzenia służby w służbach kontrterrorystycznych są dostępne na stronie internetowej CPKP BOA w zakładce DOBÓR oraz na stronie policja.pl.

W dokonaniu wyboru pomogą też materiały zrealizowane przez Biuro Komunikacji Społecznej KGP dostępne poniżej:

CZY ŁATWO JEST PRZEJŚĆ TEST SPRAWNOŚCI DLA KONTRTERRORYSTÓW?

Proces rekrutacji do Centralnego Pododdzoału Kontrterrorystycznego BOA

Ty też możesz zostać kontrterrorystą

BKS KGP / KCh

Foto Gazeta Policyjna

Film Dzien otwarty BOA.mp4

Powrót na górę strony