Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

07.02.2007: Aktualne trendy w środkach ochrony osobistej, sprzętu i wyposażenia antyterrorystycznego

W dniu 7 lutego br. w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyło się kolejne seminarium, tym razem poświęcone sprzętowi i wyposażeniu ochrony osobistej dla oddziałów antyterrorystycznych. Cykl prezentacji najnowszych technologii służy m.in. profesjonalnemu przygotowaniu się Policji do realizacji zakupów zapisanych w ustawie o modernizacji technicznej Policji na lata 2007-2009.
Dwanaście firm z całej Polski prezentowało nowatorskie rozwiązania w dziedzinie łączności naziemnej i podwodnej, wykrywania materiałów wybuchowych, ochrony osobistej (kamizelki kuloodporne, zestawy kuloodporne, zestawy dla pirotechników) oraz broni i amunicji z nowymi akcesoriami taktycznymi.
Policjanci niejednokrotnie podkreślali, jak istotne przełożenie na poczucie bezpieczeństwa w codziennej pracy ma jakość sprzętu ochrony osobistej, który chroni ich zdrowie i życie. Z tego względu szczególna uwaga uczestników skupiła się na nowych kamizelkach kuloodpornych produkowanych w różnych wersjach. Zaprezentowano także kamizelki kuloodporne dla kobiet.
Entuzjazm wzbudził nowy osobisty zestaw kuloodporny, do wykorzystania przez funkcjonariuszy narażonych bezpośrednio na ostrzelanie. Obecnie używana tarcza waży 25 kg, a przedstawiony zestaw tylko 18 kg. Trzeba podkreślić, że posiada on wiele dodatkowych funkcji, ze specjalnymi szelkami do wyciągnięcia rannego włącznie. Zestaw ten całkowicie zabezpiecza przed strzałem z broni kaliber 7,62 mm.
Zaprezentowano całkowicie nowy zestaw przeciwuderzeniowy dla funkcjonariuszy prewencji, który zapewnia ochronę barku i szyi. Producenci widzą, że potrzebne są modyfikacje wyposażenia nawet w obrębie jednej formacji: np. w oddziałach prewencji dla strzelców gładkolufowych kołnierz jest zbyteczny, a dla funkcjonariuszy zabezpieczających mecze piłkarskie wręcz konieczny.
Można było zobaczyć najnowsze modele policyjnych latarek o potężnej mocy 210 lumenów, montowanych na broni i świecących na odległość kilkudziesięciu metrów przez ponad 2 godziny.
Policjanci dobrze oceniali prezentowane produkty, które są coraz lepsze i spełniają stawiane im wymagania. Już nie ma właściwie produktów uniwersalnych, które „będąc do wszystkiego”, były w istocie do niczego.
Należy podkreślić z uznaniem, że producenci nieustannie pracują nad ergonomią sprzętu: powstają nowe uchwyty, mocowania, kolby, dwójnogi, okulary strzeleckie z wymiennymi kompletami soczewek, przebadane w profesjonalnych laboratoriach i testowane w ekstremalnych warunkach.
Po zakończeniu piątego już seminarium można stwierdzić, że ta formuła kontaktów z producentami i dystrybutorami sprzętu będącego w zainteresowaniu Policji, sprawdziła się i winna być kontynuowana.

   
   
   
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: P. Maciejczak/CSP

Powrót na górę strony
Polska Policja