Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczęśliwy finał poszukiwań

Data publikacji 25.07.2014

Policjant to ten, który pomaga. Tak jednym zdaniem można opisać historię, która minionej doby wydarzyła się w Sulechowie. Miejscowi policjanci, wraz z leśniczym i strażakami, odnaleźli starszego mężczyznę, który jadąc rowerem zagubił drogę w leśnych ostępach. Odnaleziony rowerzysta wrócił do rodziny, a mundurowi z Sulechowa kolejny raz udowodnili, że na ich pomoc można liczyć.

W czwartek wieczorem zaniepokojona rodzina poszukiwała 82-letniego seniora. Mężczyzna, mimo sędziwego wieku, stara się być aktywny fizycznie. Niemal każdego dnia siada na rower i pokonuje trasę pomiędzy kilkoma miejscowościami. Wczoraj rano również wyruszył w drogę, jednak o umówionej porze nie pojawił się w domu. O godz. 18 zawiadomienie przekazano sulechowskiej Policji. Już chwilę po tym do działań skierowano kilkunastu policjantów. W rejon miejscowości Będów udali się też policyjni przewodnicy z psami. Mundurowi poprosili również o wsparcie strażaków i leśniczego.

Droga, którą jechał rowerzysta, znajduje się w sąsiedztwie kilku stawów i rozlewisk. Nieopodal są też zakola Odry. Wiedząc o tym policjanci starali się szybko i sprawnie przeczesywać teren. Okolice miejscowości podzielono na kilka sektorów. W każdy z nich wyruszyły patrole. Kierujący akcją weryfikowali ustalenia wspierając się szczegółową wiedzą, którą miał znający miejscowe tereny leśniczy. Taki sposób pracy okazał się kluczem do sukcesu. Około godziny 22 policyjny patrol odnalazł starszego mężczyznę. Okazało się, że 82-letni rowerzysta dotarł aż w rejon miejscowości Nietkowice. Mokrego od deszczu i zziębniętego seniora policjanci przewieźli radiowozem do rodziny. Akcja trwała niecałe 4 godziny, jednak każdy z funkcjonariuszy dał w tym czasie z siebie wszystko. Tym większą satysfakcją była dla każdego informacja, że czwartkowe poszukiwania zakończyły się pełnym sukcesem.

Opisany przypadek to nie jedyna tego typu akcja z udziałem lubuskiej Policji w ostatnich dniach. W środę, w powiecie międzyrzeckim, zaginęła młoda kobieta. 19-latka pozostawiła dwójkę dzieci pod opieką rodziny i zniknęła. Bliskich zostawiła z jednoznaczną informacją, że musi wiele przemyśleć i nie zamierza wracać. Sygnał ten nie został zbagatelizowany. Jeszcze tego samego dnia mundurowi zaczęli sprawdzać wszystkie miejsca w których kobieta mogła przebywać. 19-latka została odnaleziona w czwartek. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

W okresie letnim liczba zaginięć wzrasta. Większość z nich stanowią ucieczki osób nieletnich. Od początku tegorocznych wakacji w Lubuskiem odnotowano 30 podobnych przypadków. Wakacyjne eskapady mogą mieć smutny finał. Uciekinierzy wchodzą często w konflikt z prawem,  pierwszy raz w życiu mają kontakt z narkotykami czy alkoholem. Aby nie doszło do tak poważnych konsekwencji przez całe wakacje czuwają policjanci. Na ich pomoc mogą liczyć wszyscy Lubuszanie – i nie jest ważne czy mają naście czy 82 lata.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / bf)

Powrót na górę strony