Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji

Data publikacji 24.03.2015

W warszawskim kinie Muranów odbyła się kolejna premiera filmu profilaktyczno-edukacyjnego z cyklu „Nie warto ryzykować” przygotowanego na zlecenie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy przy współpracy ze stołeczną Policją. Tym razem poruszony został problem szeroko rozumianej tolerancji.

„Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji” to 10-minutowy paradokument, w którym twórcy poruszają kwestie związane z poszanowaniem cudzej wiary, pochodzenia, wyglądu, obyczajów i klasy społecznej. Jak tłumaczą pomysłodawcy filmu, nasz kraj należy do tych państw europejskich, w których jest niski odsetek mniejszości narodowych i etnicznych. Niestety, często z tego powodu zdarza się, że mamy do czynienia z przypadkami zachowań o charakterze przestępczym skierowanych w stosunku do tych osób, które różnią się od nas ze względu na rasę czy pochodzenie. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat edukować dzieci i uczyć je szacunku dla myśli, sposobu życia innych ludzi.

Ta część cyklu „Nie warto ryzykować” skierowana jest do dzieci z najmłodszych klas szkół podstawowych. Obrazy paradokumentalne przeplatają się tutaj z animacjami, a głos za kadru w przystępny dla 6-9-latków tłumaczy zawiłe problemy związane z tolerancją.  

Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki zapowiadając projekcję filmu powiedział, że wartości które wpoimy dzieciom, będą miały wpływ na to, jakimi wartościami będą się kierować w dorosłym życiu. Szef stołecznej policji podkreślił, że jest to najtrudniejszy film z dotychczas realizowanych, bo skierowany do najmłodszych odbiorców. Musi więc być zrozumiały, a jego treści łatwo przyswajalne.   

Film, podobnie jak poprzednie, zostanie przekazany do warszawskich szkół i będzie uzupełnieniem pomocy dydaktycznych w ramach podejmowanych działań profilaktycznych. Ekranizacja, dzięki załączonemu scenariuszowi zajęć lekcyjnych, będzie stanowiła doskonały punkt wyjściowym do dyskusji uczniów z wychowawcą klasy, pedagogiem szkolnym lub funkcjonariuszem Policji czy Straży Miejskiej na temat problematyki ujętej w tej części cyklu.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele: Biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, MSW, Rzecznika Praw Obywatelskich, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Komendy Głównej Policji, Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz dzieci z klas 1-3 ze szkoły Podstawowej nr 32 im. Małego Powstańca w Warszawie. Wśród zaproszonych gości byli także: Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy,  insp. Michał Domaradzki, Komendant Stołeczny Policji oraz jego zastępca mł. insp. Piotr Owsiewski.  

Ewa Gawor, zwracając się do najmłodszych uczestników premiery, powiedziała, że to, iż ktoś np. inaczej wygląda lub jest niepełnosprawny nie oznacza, że może być dręczony lub pomijany w zabawach. Zachęcała dzieci do zachowań tolerancyjnych. Przypomniała też historię ze szkoły swojego już dorosłego syna, kiedy w jego klasie pojawiała się nowa, niepełnosprawna dziewczynka. Część uczniów na przerwie dokuczała i śmiała się z niej, a część starała się pomóc. Takie historie, jak ta z przed 20 lat, niestety nadal mogą mieć miejsce. Należy więc zrobić wszystko, aby „inny” nie znaczył „gorszy”.

W ramach cyklu edukacyjnego „Nie warto ryzykować” powstały filmy: „Cyberprzemoc”, „Kradzież”, „Ryzykowny napój” (2010r.), „Kibic”, „Przemoc rówieśnicza” oraz „Jazda samochodem” (2011r.), „Nad wodą” (2012r.) oraz  „Domówka” (2013r.).

(KSP / ms)

 

 

Powrót na górę strony