Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Postaw na odblask" - wyniki akcji

Data publikacji 08.10.2015

Dolnośląscy policjanci przeprowadzili na drogach naszego województwa akcję pn. „Postaw na odblask”, w trakcie której szczególną uwagę zwracali na stosowanie przez osoby piesze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych. Ujawniono 54 przypadki złamania tego przepisu.

Według policyjnych statystyk w 2014 roku na terenie woj. dolnośląskiego piesi spowodowali 189 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć poniosło 25 osób, a obrażenia ciała odniosło 171 osób. Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Na respektowanie tego obowiązku przez pieszych policjanci zwracają uwagę w codziennej służbie, natomiast 5 października policjanci na terenie całego województwa przeprowadzili wzmożone działania kontrolne, w trakcie których zwracali szczególną uwagę na stosowanie przez osoby piesze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych.

W trakcie działań, które trwały w godz. 18.00-21.00 funkcjonariusze ujawnili 54 przypadki niestosowania się do wspomnianego przepisu prawa. Oprócz nałożenia grzywny w drodze mandatu, w takich przypadkach policjanci wręczali również ukaranym osobom elementy odblaskowe. Podczas akcji pn. „Postaw na odblask” funkcjonariusze ujawnili też: 15 przypadków nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, 31 przypadków nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych, 6 przypadków niestosowania się do sygnalizacji świetlnej oraz 41 przypadków przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych.

Tylko w tym roku policjanci na Dolnym Śląsku ujawnili blisko 3.5 tysiąca wykroczeń związanych z niestosowaniem się przez pieszych do obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

(KWP Wrocław / mb)

Film "Postaw na odblask"

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik "Postaw na odblask" (format flv - rozmiar 3.01 MB)

Powrót na górę strony