Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowoczesna siedziba Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach

Data publikacji 16.10.2015

„Jest to dla nas wszystkich, a w szczególności dla miasta, jego mieszkańców oraz policjantów i pracowników tej jednostki wyjątkowy dzień, który z pewnością wpisze się w historię tej społeczności”. Tymi słowami zwrócił się Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej insp. Dariusz Matusiak do obecnych na uroczystości otwarcia nowo powstałego budynku Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach.

„Nowa lokalizacja siedziby komisariatu, wysoki standard tego budynku oraz brak barier architektonicznych przybliża nas do mieszkańców i jednocześnie w naszym przekonaniu, daje gwarancję na wzrost poczucia bezpieczeństwa. Z drugiej strony te same walory w sposób znaczący poprawiają jakość pracy i funkcjonowania. Otwarcie nowej siedziby ma ogromne znaczenie zarówno dla mieszkańców, jak i dla samych pracowników”, puentował swoją wypowiedź szef bielskiego garnizonu, wyrażając podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w budowę nowej siedzibyczechowickich stróżów prawa.

W uroczystości, która odbyła się 15 października br., uczestniczyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Grzegorz Karpiński, Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Wojciech Olbryś, Wojewoda Śląski Piotr Litwa, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Jarosław Szymczyk wraz ze swoim zastępcą insp. Piotrem Kucią, gospodarz Czechowic-Dziedzic, Burmistrz Marian Błachut, zaproszeni burmistrzowie i wójtowie miast i gmin powiatu bielskiego, przedstawiciele służb mundurowych województwa śląskiego, zawiązków zawodowych działających w Policji, Stowarzyszeń Emerytów i Rencistów Policyjnych, przedstawiciele firm, instytucji i organizacji współpracujących na co dzień z bielskim garnizonem oraz osoby, bez których powstanie komisariatu nie byłoby możliwe – wykonawcy i architekci.

Znajdująca w ścisłym centrum miasta siedziba została wybudowana w ekspresowym tempie – rok wcześniej niż planowano. Została wybudowana na działce w centrum miasta, którą przekazała gmina. Do tej pory siedziba komisariatu mieściła się na obrzeżach miasta, w budynku dawnej przychodni lekarskiej przy ul. Łukasiewicza. Nowy budynek ma ponad 1400 m² powierzchni użytkowej. W ramach inwestycji powstała dyżurka, pokoje biurowe, pokój przesłuchań, archiwum, pomieszczenia gospodarcze, magazyny i garaże oraz miejsca parkingowe dla pracowników i interesantów. Budynek kosztował nieco ponad 5 mln zł.

Obecny na uroczystości Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Grzegorz Karpiński przypomniał, że przy tworzeniu programu standaryzacji głównym założeniem było, by nowe obiekty służyły po pierwsze mieszkańcom. Dopiero w drugiej kolejności policjantom. „Jak widzicie, ten obiekt nie ma krat, nie jest otoczony też żadnym płotem, bo jednym z podstawowych celów ma być otwartość Policji na wasze potrzeby” – mówił do mieszkańców Czechowic-Dziedzic, którzy z ciekawością przyglądali się nowej siedzibie. Obiekt jest przestronny, nowoczesny, pozbawiony barier architektonicznych.

Przy jego urządzaniu policjanci nie zapomnieli o swoich kolegach, którzy w 2002 roku zginęli podczas służby. W głównym holu na parterze znajduje się tablica poświęcona Tadeuszowi Świerkotowi i Mirosławowi Małczęciowi, przed którą płonie znicz.

W czasie uroczystości osoby szczególnie zasłużone dla Policji zostały uhonorowane medalami. Pan Jan Francuz został uhonorowany złotym medalem Za zasługi dla Policji, natomiast Pan Grzegorz Kotowicz otrzymał medal brązowy. Medale wręczył wyróżnionym Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Grzegorz Karpiński w asyście Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Wojciecha Olbrysia oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Jarosława Szymczyka.

Czechowiccy policjanci zyskali dzisiaj nie tylko nową siedzibę. Wzbogacili się także o dwa nowe radiowozy, które w części ufundowane zostały przez władze samorządowe. Nowa siedziba, jak i nowe radiowozy poświęcone zostały przez policyjnych kapelanów. Uroczystości uświetniła kompania honorowa oraz występ policyjnej orkiestry.

(KWP Katowice / mb)

  • Otwarcie siedziby Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach #1
  • Otwarcie siedziby Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach #2
  • Otwarcie siedziby Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach #3
  • Otwarcie siedziby Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach #4
  • Otwarcie siedziby Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach #5
  • Otwarcie siedziby Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach #6

Film Otwarcie siedziby Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach

Pobierz plik Otwarcie siedziby Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach (format mp4 - rozmiar 31.46 MB)

Powrót na górę strony