Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukali firmę telekomunikacyjną na 74 tys. zł. Usłyszeli 39 zarzutów.

Data publikacji 06.02.2017

Iławscy policjanci wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Iławie zakończyli aktem oskarżenia dochodzenie przeciwko 31–latkowi i jego starszemu koledze, podejrzanym o oszustwo. Mężczyźni oszukiwali jedną z firm telekomunikacyjnych zawierając umowy na nieistniejące osoby i pobierając do nich sprzęt elektroniczny. Wartość strat szacuje się na blisko 74 tys. zł. Obaj mieszkańcy Brodnicy wkrótce będą tłumaczyć się przed sądem.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Iławie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Iławie prowadzili dochodzenie przeciwko dwóm mieszkańcom Brodnicy. Z ustaleń śledczych wynikało, że sprawcy wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem jedną z firm telekomunikacyjnych. Mieli oni za pośrednictwem telesprzedaży zawrzeć umowę o świadczenie usługi telekomunikacyjnej i w związku z tym otrzymać sprzęt elektroniczny. Wprowadzali przy tym w błąd pracownika spółki sporządzającego umowę, co do tożsamości osoby ją zawierającej. Wykorzystywane do tego były dane personalne nieistniejącej osoby, która co za tym idzie nie mogła wywiązać się z zawartego zobowiązania.

Policjanci przyjęli zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz przesłuchali świadków. Podczas prowadzonego postępowania okazało się, że próba takiego oszustwa nie była jednorazowa. Funkcjonariusze dotarli do informacji o kolejnych oszustwach. Jak ustalili, do takich samych czynów dochodziło również na terenie innych województw. Wtedy sprawcy zostali zatrzymani przez policjantów jednej z komend podczas finalizowania transakcji. W związku z powyższym iławscy policjanci skontaktowali się z tamtymi funkcjonariuszami i dzięki współpracy między komendami ustalili podejrzanych. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy Brodnicy. 31–latek i jego starszy kolega usłyszeli 39 zarzutów, a wartość strat jakie spowodowali szacuje się na prawie 74 000 zł.

Mężczyźni przyznali się do stawianych im zarzutów. Kodeks karny za oszustwo przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie / kp)

 

Powrót na górę strony