Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o pranie pieniędzy

Data publikacji 11.04.2017

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Kielcach prowadzą śledztwo pod nadzorem prokuratury Rejonowej Kielce Wschód w sprawie grupy przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy. W sprawie zatrzymano cztery osoby, a śledczy podejrzewają, że w ten sposób wprowadzono do legalnego obrotu nawet kilka milionów złotych pochodzących z przestępstw. Dwóch mężczyzn w wieku 29 i 36 lat zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy. Za to przestępstwo może grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Kieleccy policjanci na co dzień zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach podejrzewali, że na terenie naszego kraju dochodziło do prania pieniędzy. Wstępnie zidentyfikowane przez śledczych kraje z których pochodziły pieniądze to Argentyna, Japonia, Szwajcaria czy Holandia. Środki te przelewano z kont zagranicznych na konta tzw. słupów w Polsce. Jedna taka osoba mogła mieć założone na siebie nawet kila kont. Pieniądze wypłacane przez słupów przekazywano tzw. kurierowi, a ten kolejnej wyznaczonej osobie. Śledczy podejrzewają, że w ten sposób z nielegalnego procederu mogło zostać wyprane nawet kilka milionów złotych.

Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w piątek, 07.04.br., na terenie województwa łódzkiego i podkarpackiego. Kieleccy policjanci zatrzymali tam cztery osoby oraz zabezpieczyli telefony komórkowe, karty bankomatowe, dokumenty, a także blisko 120 tysięcy złotych oraz 4 tysiące euro. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono również dwa samochody o wartości 34 tysięcy złotych.

Dwie z tych osób, tj. 29 i 36-letni mężczyźni decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Usłyszeli oni zarzuty związane z praniem pieniędzy, za co może im grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Kielcach / mw)

  • zabezpieczona gotówka
  • zatrzymany prowadzony przez policjantów
  • zatrzymany prowadzony przez policjantów
Powrót na górę strony