Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy

Data publikacji 14.04.2017

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, wykonując czynności w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalna w Białymstoku, związanym z rozpracowaniem zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy, zatrzymali 11 osób podejrzewanych o udział w tej grupie. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Teraz odpowiedzą przed sądem. Mundurowi odzyskali blisko milion zł. Pieniądze wróciły już do właścicieli.

W miniony wtorek (11 kwietnia br.) policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zatrzymali na terenie województw mazowieckiego i lubelskiego 11 osób podejrzewanych o udział i kierowanie międzynarodową, zorganizowana grupą przestępczą zajmująca się praniem pieniędzy. Legalizowane przez przestępców pieniądze pochodziły z kradzieży z kont bankowych. Kryminalni na trop grupy wpadli po kradzieży z konta bankowego jednej z placówek oświatowych w Jasionówce.

Jak ustalili śledczy w lipcu 2016 r. placówka odebrała korespondencję przesłaną na pocztę e-mail. Pracownicy otwierający wiadomość i załącznik byli przekonani, że otrzymali fakturę drogą elektroniczną. Załącznik okazał się zainfekowanym plikiem, który w chwili otwarcia zainstalował na komputerze placówki szpiegowskie oprogramowanie przekierowujące wszystkie próby logowania na konto bankowe na fałszywą stronę. Loginy i hasła do konta za pośrednictwem Internetu trafiły w ręce przestępców. Wskutek tego przestępczego procederu z kont tej placówki oświatowej skradziono w sumie blisko 60 tys. zł.

W wyniku żmudnej pracy funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, wspierani przez kolegów z innych wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, zatrzymali 11 osób w wieku od 30 do 55 lat, podejrzewanych o branie czynnego udziału w tym przestępczym procederze. Policjanci odzyskali także blisko milion złotych, pochodzący z okradzionych przez sprawców kont bankowych. Pieniądze wróciły już do właścicieli.

Zarzuty w tej sprawie usłyszały 3 kobiety i 8 mężczyzn. Dwie osoby odpowiedzą za założenie i kierowanie grupa przestępczą, a pięć za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty prania pieniędzy. Sześcioro po złożeniu obszernych wyjaśnień pozostaje pod dozorem Policji. Mają zakaz opuszczenia kraju. Prokurator zastosował też poręczenia majątkowe w kwotach od 10 do 30 tys. zł.

Wczoraj 5 zatrzymanych osób decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku trafiło do aresztu. Zatrzymanym członkom międzynarodowej grupy przestępczej grożą kary nawet do 10 lat pozbawienia wolności. W sprawie niewykluczone są kolejne zatrzymania.

(KWP w Białymstoku / ig)

Powrót na górę strony