Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaski ratujące życie - inauguracja akcji "„Jestem widoczny, jestem bezpieczny”

Data publikacji 11.09.2017

Dzisiaj odbyła się inauguracja akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”. Przedsięwzięcie potrwa do końca tygodnia. Główny organizator Caritas Diecezji Toruńskiej planuje w tym roku przekazać dzieciom z Torunia i powiatu kilkaset elementów odblaskowych. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym piesi są najbardziej narażeni na niebezpieczne sytuacje na drodze.

Dzisiaj (11.09.17), w siedzibie Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku, odbyła się inauguracja akcji zorganizowanej przez Caritas. Od kilku lat to już tradycja w powiecie toruńskim. Dzieci, w ramach działań „Jestem widoczny – jestem bezpieczny”, uczestniczą w zajęciach z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W akcję zaangażowani są oczywiście sami gospodarze, ale też przedstawiciele władz samorządowych, WORD w Toruniu, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Toruniu oraz przedstawiciele tamtejszej straży miejskiej.

Podczas inauguracji akcji o 9:00 dzieci w kamizelki odblaskowe ubierali: organizator ks. prałat Daniel Adamowicz, Komendant Miejski Policji insp. Maciej Lewandowski oraz przedstawiciele służb biorących udział w tym zacnym przedsięwzięciu. Mundurowi, w ramach działań, prowadzą szkolenia i zajęcia praktyczne z zasad bezpiecznego poruszania się po drogach dla najmłodszych jego uczestników czyli oddziałów przedszkolnych i  klas „0”, „I” oraz „II”. W ich  ramach poruszają elementy samodzielnych powrotów ze szkoły. Policjanci uczą również dzieci dlaczego fotelik i pasy w aucie są tak ważne i po co są na drogach znaki, a także sygnalizatory. Przy użyciu "magicznej tuby" obrazują uczestnikom widoczność osób używających odblaski.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przywiózł do Przysieka „Miasteczko Ruchu Drogowego”, aby stworzyć symulację prawdziwej jezdni z pasami, sygnalizatorami i poruszającymi się na nich użytkownikami dróg. A wszystko po to, żeby na placu przećwiczyć to co może stać się na prawdziwej drodze.

Dzisiaj ponad 100 dzieci otrzymało kamizelki  i opaski odblaskowe dla podniesienia ich bezpieczeństwa, jak równieżi zwiększenia szansy dostrzeżenia ich przez kierowców. Akcja potrwa do końca tygodnia (do 15.09.). W tym czasie organizator planuje, że około 500 dzieci zostanie wyposażonych w różnego rodzaju elementy odblaskowe. Pozostałe 2500 przygotowane przez Caritas zostanie rozdane podczas kolejnych przedsięwzięć ukierunkowanych na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony