Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakładali konta, aby gromadzić na nich środki z oszustw metodą na policjanta

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Łodzi zatrzymali 6 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami i praniem brudnych pieniędzy. Ustalone na obecnym etapie śledztwa straty przekraczają 700 tys. zł. Planowane są kolejne zatrzymania.

26 i 28 marca br. policjanci działając w oparciu o postanowienia Prokuratury Regionalnej w Łodzi zatrzymali w Mławie i Nidzicy 3 kobiety i 3 mężczyzn w wieku od 23 do 46 lat. Realizacja była kontynuacją sprawy, która początek miała w kwietniu 2017 roku. Wówczas do tymczasowego aresztu trafił 44-letni Roman M. Mężczyzna jest podejrzany o organizowane siatki osób zakładających rachunki bankowe, na które wpływały pieniądze z oszustw dokonywanych metodą na policjanta.

Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że zwerbowane osoby zakładały konta, a następnie za uzgodnione wynagrodzenie przekazywały do nich karty bankomatowe i numery pin, aby mocodawcy mogli pobierać wpływy. Pieniądze były wypłacane na terenie Wielkiej Brytanii przez innych członków zorganizowanej grupy. Ustalenia śledczych wskazują, że posiadacze rachunków po ich założeniu oraz przekazaniu dokumentacji i kodów do bankowości elektronicznej nie interesowali się dalszymi operacjami.

Na obecnym etapie postępowania suma strat szacowana jest na ponad 700 tys. zł. a w sprawie przewidywane są kolejne zatrzymania, które mogą dotyczyć nawet ponad 200 osób. Zatrzymani już usłyszeli prokuratorskie zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się oszustwami i praniem brudnych pieniędzy. Za tego rodzaju przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony