Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani sprawcy wyłudzeń kredytów bankowych

Data publikacji 12.04.2018

Policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnowie zatrzymali trzech członków zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem kredytów bankowych, podatku VAT oraz praniem pieniędzy. W wyniku przestępczej działalności grupy, banki oraz Skarb Państwa odnotował kilkunastomilionowe straty.

Śledztwo prowadzone przez małopolskich policjantów zajmujących się przestępczością gospodarczą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnowie dotyczy wyłudzeń kredytów bankowych, prania pieniędzy oraz wyłudzeń należności publiczno-prawnych w postaci podatku VAT od towarów i usług przez zorganizowaną grupę przestępczą.

Według ustaleń śledczych 2014 roku w Tarnowie powstała firma, która prowadziła fikcyjną działalność gospodarczą. Spółka miała w założeniu zajmować się zarówno usługami jak i sprzedażą różnego rodzaju towarów. Tak szerokie spektrum działania dawało jej 40-letniemu właścicielowi możliwość obrotu pustymi fakturami z różnymi podmiotami gospodarczymi. Na tej podstawie prezes firmy, jego 48-letni zastępca jak i 54-letni pełnomocnik wyłudzali podatek VAT od towarów i usług. W prowadzonym postępowaniu oszacowano straty zarówno banków, które udzielały kredytów jak Skarbu Państwa na kilkanaście milionów złotych.

Policjanci w ostatnich dniach dokonali zatrzymania wszystkich trzech sprawców. Dwóch z nich odbywało karę pozbawienia wolności do innych przestępstw, natomiast trzeci z podejrzewanych został zatrzymany 8 kwietnia br. na lotnisku w Katowicach Pyrzowicach, kiedy wracał z wczasów.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przestawienie całej trójce zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art.258 KK), oszustwa (art.286 KK) fałszowania dokumentów (art.270 kk) i poświadczania w nich nieprawdy (271 KK) a także kilku zarzutów z kodeksu karnoskarbowego. Wobec wszystkich podejrzanych Sąd zastosował tymczasowy areszt.

Sprawa ma charakter rozwojowy i przewidywane są dalsze zatrzymania. W przestępczy proceder według ustaleń śledczych zamieszanych jest szereg podmiotów gospodarczych z terenu całego kraju oraz ustalone i nieustalone jeszcze osoby fizyczne.

(KWP w Krakowie / kp)

 

Powrót na górę strony