Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Vox pomógł w poszukiwaniach zaginionego mężczyzny

Data publikacji 10.05.2018

Policyjny pies Vox, służący na co dzień w Komendzie Policji w Iławie, zaledwie kilka miesięcy po odbytym szkoleniu udowodnił, że jego nos jest niezawodny. Specjalizujący się w tropieniu owczarek niemiecki odnalazł zaginionego 47-latka.

W poniedziałek (07.05.2018) policjanci z iławskiej komendy zostali poinformowani o zaginięciu 47-latka. Mężczyzna dzień wcześniej około 19:00 wyszedł z domu i oddalił się w nieznanym kierunku. Policjanci z iławskiej jednostki policji natychmiast rozpoczęli sprawdzanie ulic miasta i pustostanów w poszukiwaniu mężczyzny. Funkcjonariusze sprawdzili wszystkie szpitale oraz dworce kolejowe znajdujące się w okolicy. Mundurowi wytypowali również kilka adresów mieszkań, pod którymi mógłby przebywać zaginiony 47-latek. Żadne z tych działań nie przyniosło efektu.

Do poszukiwań został również zaangażowany policyjny pies - Vox. Teren, z którego oddalił się mężczyzna to hektary lasów, bagien i mokradeł, dlatego pomoc psa mogła okazać się najlepszym rozwiązaniem. Czworonożny funkcjonariusz od razu podjął trop i już po kilkudziesięciu minutach poprowadził funkcjonariuszy w kierunku miejsca, gdzie mógł znajdować się zaginiony 47-latek. Dzięki wyszkoleniu i nabytym umiejętnościom Voxa i jego przewodnika mł. Dariusza Lamkowskiego oraz będących na miejscu policjantów, funkcjonariusze odnaleźli zaginionego mężczyznę, który leżał w lesie. 47-latek cały i zdrowy wrócił do swojego domu.

To nie pierwszy raz kiedy pies, z którym pracuje mł. asp. Dariusz Lamkowski pomógł w odnalezieniu zaginionej osoby. Baryl, bo tak nazywał się poprzedni pies funkcjonariusza, w latach 2013-2014 roku podczas takich akcji doprowadził do odnalezienia dwóch mężczyzn. Z kolei w 2015 r. podczas poszukiwań zagubionego grzybiarza, podjął trop i prowadząc policjanta przez las oraz okoliczne drogi doprowadził do zaginionego 78-latka. Baryl uczestniczył również w działaniach policyjnych prowadzonych na terenie garnizonu warmińsko – mazurskiego doprowadzając do budynków, posesji celem ujawnienia śladów działania sprawców przestępstwa.

(KWP w Olsztynie / kp)

 

  • psy policyjne w trakcie szkolenia
  • pies policyjny Vox
  • policjant z psem policyjnym na wiadukcie kolejowym
Powrót na górę strony