Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nastolatek po zażyciu dopalacza trafił do szpitala. Jego stan jest poważny

Data publikacji 12.06.2018

Policjanci z Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji prowadzą postępowanie w sprawie narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia 18-letniego mieszkańca Gminy Chełmek. Nastolatek razem z kolegą zażyli tzw. dopalacz, który zamówili na jednej ze stron internetowych. Konsekwencje tej lekkomyślnej decyzji okazały się bardzo tragiczne w skutkach, zwłaszcza dla jednego z młodych mężczyzn.

8 czerwca 2018, policjanci z oświęcimskiej komendy Policji zostali powiadomieni przez Pogotowie Ratunkowe o udzielaniu pomocy nieprzytomnemu 18-latkowi, który najprawdopodobniej zatruł się tzw. dopalaczem. Ze zgłoszenia wynikało, że stan nastolatka ujawniła matka, która próbowała go obudzić.

W trakcie podjętych czynności policjanci ustalili, że chłopak razem ze swoim 18-letnim kolegą, zażyli białą, sypką substancję nieznanego pochodzenia tzw. dopalacz. Środek ten zamówili za pośrednictwem jednej ze stron internetowych. Na jego opakowaniu widniał napis, że nie jest to środek spożywczy, a jedynie kolekcjonerski. Aktualnie stan zdrowia nastolatka nadal jest bardzo poważny.

Apelujemy do osób, które eksperymentują z różnego rodzaju zakazanymi specyfikami, by nie lekceważyły własnego życia czy zdrowia i nie zażywały żadnych zakazanych substancji. Spożycie specyfiku o nieznanym składzie i nieznanego pochodzenia może zakończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią. Pamiętajmy, że lekarze aby móc szybko i skutecznie ratować życie muszą znać skład zażytej substancji, aby precyzyjnie określić jej działanie na organizm. Niestety w przypadku „dopalaczy” jest to bardzo trudne, ponieważ ich dokładny skład jest znany tylko producentom i sprzedawcom, którzy kierują się jedynie chęcią zysku.

Apelujemy również do rodziców, aby rozmawiali ze swoimi nastoletnimi dziećmi o zagrożeniach i konsekwencjach związanych z zażywaniem środków odurzających. Natomiast w przypadku ujawnionego problemu, aby zgłaszali się do specjalistów, gdzie uzyskają fachową pomoc.

OSTRZEGAMY! DOPALACZE TO ŚMIERTELNE ZAGROŻENIE!

  • Dopalacze to substancje uzależniające. Już jednorazowe zażycie może być początkiem nałogu.
  • Nie ma bezpiecznych dopalaczy! Ich zażywanie grozi utratą zdrowia, a często też śmiercią!
  • Sprzedaż dopalaczy to przestępstwo! Grozi za to odpowiedzialność karna oraz wysoka grzywna.

Niezależnie od działań Policji, ważnym jest przede wszystkim uświadomienie szczególnie młodym ludziom, że dopalacze to groźna trucizna i każde ich zażycie może wiązać się z poważnym, a nawet śmiertelnym ryzykiem. Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy gdy nas do tego namawia.

Alarmujmy o tym pod nr 112!

(KWP w Krakowie / kp)

 

Powrót na górę strony