Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Efekty programów edukacji filmowej 11. edycji KAMERALNEGO LATA

Data publikacji 25.07.2018

Grupy warsztatowe, złożone z uczestników z Francji, Węgier, Włoch i Polski, zrealizowały cztery filmy krótkometrażowe, dotyczące zagrożeń związanych ze spożywaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych. W siedem dni warsztatowicze zapoznali się ze wszystkimi etapami procesu powstawania filmu. Etiudy filmowe miały premierę podczas gali finałowej KAMERALNEGO LATA. Czas przedstawić rezultaty ich pracy szerszej publiczności.

- Skupienie uwagi uczestników warsztatów na problemach społecznych jest niezwykle cenne – mówi Bartosz M. Kowalski, reżyser i opiekun warsztatów filmowych. – Od razu dostają sygnał, że w filmie, niezależnie od gatunku czy formy, nawet bardzo krótkim, ważna jest wiadomość dla widza. Kino to nie tylko pusta rozrywka – powinno zawierać przekaz.

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO mają wybitnie społeczny charakter. Znajduje to również odzwierciedlenie w formule festiwalowych programów edukacji filmowej. Intencją organizatorów jest przekazywanie wartości społecznych w sposób ambitny, oryginalny i kreatywny, a jednocześnie pozbawiony banalnego dydaktyzmu. Ważną częścią programów edukacji filmowej KAMERALNEGO LATA jest Mazowiecki Program Profilaktyki Społecznej, realizowany wspólnie z Policją i Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej. – Chcemy mocno wyeksponować kwestię zagrożeń związanych z alkoholem – mówi inspektor Marek Świszcz, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu.

- Szczególnie interesuje nas to, by młodzi ludzie nie eksperymentowali, nie sięgali po używki, ponieważ są to te substancje, które tak naprawdę zniewalają człowieka – wyjaśnia Artur Pozorek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Młodzież w twórczy sposób zobrazowała, że spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach alienuje, a konsekwencje bywają bardzo poważne i nieodwracalne. Z filmów płynie również przestroga przed szukaniem akceptacji rówieśników poprzez prowokowanie niebezpiecznych sytuacji pod wpływem alkoholu. Wynika z nich też jasno, że mimochodem możemy stać się sprawcami lub ofiarami przemocy i przestępstw. Powstałe w czasie festiwalu filmy będą m.in. wykorzystywane przez mazowieckich policjantów w czasie spotkań z młodzieżą szkolną.

Oto efekty pracy młodzieży:

grupa SPOTLIGHT#1

grupa SPOTLIGHT#2

grupa SPOTLIGHT#3

grupa SPOTLIGHT#4

Warsztaty filmowe KAMERALNEGO LATA to profesjonalna opieka artystyczna, najlepszy sprzęt i międzynarodowe towarzystwo. Wśród prowadzących zajęcia byli m.in. Bartosz M. Kowalski - reżyser i scenarzysta, Arkadiusz Tomiak - autor zdjęć filmowych, Przemysław Chruścielewski - montażysta, czy Anna Mucha - ambasador radomskiej imprezy. Partnerem technologicznym był CANON i to na jego urządzeniach młodzi adepci sztuki filmowej uczyli się fachu. W tym roku w Radomiu gościła także młodzież z Francji, Włoch i Węgier. Wydarzenie objęte jest wsparciem finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Mazowieckiego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Patronat honorowy nad festiwalem sprawuje gen. insp. Dr Jarosław Szymczyk – Komendant Główny Policji.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie FILMFORUM, a współorganizatorami: Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria. Działania międzynarodowe realizowane są przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+ oraz partnerów zagranicznych projektu: KINOGRAPHE (Francja), SZITAFILM (Węgry) i LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy).

Partnerem głównym przedsięwzięcia jest Miasto Radom, partnerem logistycznym KIA Plejada, a partnerem technologicznym CANON.

 

Autor: Weronika Skwarzec/RJ

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony