Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kamery na mundurach zielonogórskich policjantów

Data publikacji 01.02.2019

Już od dzisiaj zielonogórscy policjanci pełniący służbę patrolową oraz policjanci ruchu drogowego wyposażeni są w kamery osobiste rejestrujące ich interwencje. Kamery od grudnia testowane były w kilku jednostkach Policji w całym kraju.

Z tego rodzaju kamer od wielu lat z powodzeniem korzystają policjanci z innych europejskich krajów. Polska Policja wybierając swój system skorzystała z doświadczeń funkcjonariuszy amerykańskich i włoskich. Kamery, w które wyposażeni są policjanci mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin i przekazywać dźwięk oraz obraz w systemie szyfrowym. Kamera rejestrując zdarzenie umożliwia identyfikację policjanta, który obsługuje urządzenie oraz zapisuje datę i godzinę interwencji. Kamery – jak pokazuje doświadczenie innych krajów oddziałują także prewencyjnie. Osoby wobec których podejmowana jest interwencja wiedząc, że są nagrywane kontrolują swoje zachowania zdając sobie sprawę z konsekwencji. Natomiast w przypadku wątpliwości co do sposobu przeprowadzenia interwencji nagranie z kamery pozwoli w sposób jednoznaczny wyjaśnić sytuację. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że w miejscach gdzie policjanci wychodzą do służby z osobistymi kamerami liczba skarg na sposób przeprowadzenia interwencji spadła o 90%. Kamery rejestrują zarówno obraz jak i dźwięk, a do mundurów przymocowane są za pomocą bardzo silnych magnesów oraz specjalnej uprzęży, co praktycznie uniemożliwia ich utratę przez funkcjonariuszy w trakcie interwencji. Urządzenie nie będzie pracowało non stop podczas służby policjanta, a jedynie podczas interwencji, gdy funkcjonariusz włączy kamerę. Policjant jest zobowiązany poinformować osobę wobec której podejmuje czynności, że interwencja będzie nagrywana.

Po zakończeniu służby, już w jednostce Policji funkcjonariusz wstawia kamerę do bazy dokującej, gdzie nagrania są zgrywane i archiwizowane w specjalnym systemie informatycznym. Kamery osobiste przyczynią się również do zwiększenia własnego bezpieczeństwa policjantów podczas służby.

(KWP w Gorzowie Wlkp.  /kp)

 

  • policjant z kamerą na mundurze
  • dwaj policjanci z kamerą na mundurze
  • policjant i policjantka rozmawiają z przechodniem
Powrót na górę strony
Polska Policja