Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci pomogli w ewakuacji mieszkańców płonącej kamienicy

Funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo- Interwencyjnego żagańskiej jednostki podczas nocnej służby zauważyli pożar kamienicy. Natychmiast zostały powiadomione służby ratownicze. Policjanci szybko weszli do budynku i pomogli wydostać się z mieszkań domownikom. Dzięki skoordynowanym działaniom w wyniku pożaru nikt nie ucierpiał.

W nocy (21 maja br.) żagańscy policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego sierż. Radosław Szwarc i st. post. Karol Kozak podczas pełnienia służby zauważyli na niebie łunę rozświetlającą niebo. Zaniepokoił ich ten widok. Od razu pomyśleli o tym, że może się coś palić. Nie czekając ani chwili pojechali w kierunku miejscowości Bożnów, skąd docierały niepokojące sygnały. Kiedy już z oddali zobaczyli płomienie na budynku niezwłocznie zawiadomione zostały służby ratownicze. Pożar objął dach zamieszkanej kamienicy. Jak się okazało żagańscy stróże prawa na miejsce przybyli jako pierwsi. Mieszkańcy wybiegali ze swoich lokali. Jednak, aby mieć pewność czy nikt nie został wewnątrz palącej się kamienicy mundurowi weszli do niej i sprawdzali wszystkie lokale w poszukiwaniu osób, które ewentualnie potrzebują pomocy. Wiedzieli, że czas odgrywa tutaj kluczową rolę. W ciągu kilku sekund sytuacja mogła się znacznie pogorszyć. W międzyczasie na miejsce przyjechali policjanci służby kryminalnej oraz strażacy, którzy wspólnie z patrolowcami zadbali o to, aby każdy lokator bezpiecznie wydostał się na zewnątrz. Jak się okazało, większa część mieszkańców spała, nie mając świadomości czyhającego zagrożenia. Każdy lokal został dokładnie sprawdzony. W sumie z budynku zostało ewakuowanych 29 osób. Kilku z nich ewakuowali sami policjanci. Pożar kamienicy gaszony był przez 8 zastępów Straży Pożarnej. Nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej przez wiele godzin pracowali na miejscu zdarzenia prowadzą szczegółowe oględziny i zabezpieczając ślady. Czynności procesowe były kontynuowane z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa, który szczegółowo ustali okoliczności zdarzenia.       

Już w przeszłości w 2015 roku podobna historia miała miejsce w powiecie żagańskim. Wówczas dzielnicowy z Iłowy st. sierż. Adam Florczak uratował z płonącej kamienicy 7-osobową rodzinę. Więcej ►

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

  • płonący budynek
  • płonący budynek
  • dwaj policjanci przy radiowozie
  • dwaj policjanci przy radiowozie
Powrót na górę strony