Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Domownicy spali, kiedy policjanci zauważyli pożar budynku

Data publikacji 13.01.2021

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego cieszyńskiej komendy podczas patrolu zauważyli dym i ogień wydobywające się z komina domu jednorodzinnego. Mundurowi natychmiast weszli na posesję i zaalarmowali domowników. Tym razem dzięki czujności policjantów oraz sąsiada nie doszło do tragedii.

„Pomagamy i chronimy” to motto, które już od ponad 100 lat towarzyszy policjantom, którzy każdego dnia przystępują do wykonywania swoich zadań i obowiązków. Wczoraj nad ranem mundurowi również zapobiegli tragedii, alarmując w porę mieszkańców domu o pożarze sadzy w kominie domu jednorodzinnego.

Podczas patrolowania Pogwizdowa, kilkanaście minut po godzinie 6.00 rano policjanci zauważyli ogromne kłęby dymu oraz ogień wydobywający się z domu jednorodzinnego przy ulicy Cieszyńskiej. Mundurowi natychmiast skierowali się na posesję. Przebywał już tam sąsiad poszkodowanych i próbował obudzić domowników. Mężczyzna oraz policjanci próbowali zaalarmować mieszkańców domu o zagrożeniu. Ostatecznie drzwi otworzyła nieświadoma zagrożenia kobieta. Po zaalarmowaniu natychmiast zaczęła wygaszać ogień w piecu. Mundurowi wezwali również straż pożarną, która pojawiła się na miejscu bardzo szybko, neutralizując zagrożenie. Jak ustalili strażacy zapaleniu uległa sadza zgromadzona w kominie - jej pożar realnie mógł zagrażać życiu i zdrowiu mieszkańców domu oraz doprowadzić do poważnych strat materialnych.

Jak informują strażacy „W Polsce rocznie wybucha ponad 150 tysięcy pożarów, w których ginie ponad 500 osób, a blisko 4 tysiące doznaje uszczerbku na zdrowiu (zatrucia, oparzenia, inne urazy). Największe zagrożenie podczas pożaru stwarza dym i toksyczne produkty spalania, co jest przyczyną około 80% zgonów. Najwięcej z wszystkich przypadków śmiertelnych ma miejsce w obiektach mieszkalnych, czyli w miejscach, gdzie z reguły czujemy się najbezpieczniej. Najwięcej ofiar pożarów ginie przed przybyciem straży pożarnej w związku z późnym powiadamianiem służb o pożarze. Najbardziej tragiczne pożary występują w porach nocnych”.

Tym razem szybka reakcja na zagrożenie pozwoliła uniknąć tragedii. Strażacy wyczyścili komin, wynieśli sadzę i sprawdzili budynek pod kątem obecności tlenku węgla oraz przy wykorzystaniu kamery termowizyjnej.

(KWP w Katowicach / kp)

Powrót na górę strony