Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Publicznie nawoływał do popełnienia zbrodni

Data publikacji 19.03.2021

Przy każdej okazji przypominamy: łamiesz prawo w Internecie i myślisz że jesteś anonimowy? Nic bardziej mylnego. Przekonał się o tym mężczyzna podejrzewany o nawoływanie w mediach społecznościowych, w nienawistnym wpisie, do popełnienia zbrodni. Został namierzony przez policjantów zwalczających cyberprzestępczość.

Wpisu z oczywistych względów cytować nie będziemy. Dość powiedzieć, że wprost nawoływał do popełnienia zbrodni zabójstwa z pobudek politycznych. Jego autor po kilku godzinach go usunął, jednak z powodu podejrzenia wyczerpania znamion czynu z art. 255 par 2 kk, sprawą zajęli się policjanci z Biura dw. z Cyberprzestępczością KGP oraz ich odpowiednicy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. W wyniku czynności analitycznych wytypowano użytkownika konta, którym okazał się mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego.

Policjanci dotarli do niego i zabezpieczyli  jego komputer. Wstępne czynności potwierdzają ustalenia funkcjonariuszy.

Teraz, po wykonaniu czynności w niezbędnym zakresie, materiały tej sprawy trafią do prokuratury. W toku dalszego postępowania podejrzewany o wpis może liczyć się z odpowiedzialnością karną. Art. 255 par 2 kk przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.

(Biuro dw. z Cyberprzestępczością KGP, KWP w Szczecinie)

Powrót na górę strony