Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmiertelne potrącenie pieszego - apelujemy o noszenie odblasków!

Data publikacji 20.12.2021

Malborscy policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, w którym śmierć poniósł 28-letni mężczyzna. Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem w miejscowości Grobelno, na słabo oświetlonym odcinku drogi, gdzie kierująca osobowego opla potrąciła pieszego idącego po niewłaściwej stronie jezdni. W trosce o bezpieczeństwo pieszych apelujemy o noszenie elementów odblaskowych po zmroku, szczególnie poza terenem zabudowanym.

W miniony piątek, 17.12.2021 r., po godzinie 17.00 oficer dyżurny malborskiej Policji otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego miało dojść w miejscowości Grobelno. Na miejsce zdarzenia natychmiast zostali skierowani policjanci z wydziału ruchu drogowego wraz z technikiem kryminalistyki. Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu zdarzenia funkcjonariuszy wynika, że 36-letnia kobieta kierująca oplem, jadąc w kierunku Kraśniewa, potrąciła pieszego, który szedł po niewłaściwej stronie jezdni. Do wypadku doszło na prostym i słabo oświetlonym odcinku drogi. Obrażenia jakich doznał 28-letni mieszkaniec Malborka okazały się śmiertelne. Niestety, pieszy nie posiadał żadnych elementów odblaskowych. Badanie kierującej na zawartość alkoholu w organizmie wykazało, że była trzeźwa. Mundurowi zatrzymali kobiecie prawo jazdy, a jej samochód został odholowany na policyjny parking i zabezpieczony do dalszych badań.

Na miejscu wypadku policjanci pracowali pod nadzorem prokuratora. Stróże prawa przesłuchali świadków, wykonali oględziny, technik kryminalistyki sporządził dokumentację fotograficzną i wykonał szkic sytuacyjny. Decyzją prokuratora ciało mężczyzny przewieziono na sekcję zwłok. Teraz policjanci, na podstawie zebranych śladów, szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

Przypominamy i apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze oraz o noszeniu elementów odblaskowych przez pieszych. Przepisy obligują pieszych do noszenia odblasków poza terenem zabudowanym. Za brak takich elementów można zostać ukaranym mandatem karnym. Pamiętajmy – odblaski ratują nasze życie! Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 20 - 30 metrów. Osobę wyposażoną w elementy odblaskowe widać z odległości 150 metrów. Wielu tragedii dałoby się uniknąć, gdyby ich uczestnicy nosili elementy odblaskowe. Dbajmy o własne życie.

Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Choć przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów i motocyklistów w terenie zabudowanym, to pamiętajmy, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

(KWP w Gdańsku / mw)

Powrót na górę strony