Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolarski mistrz, doświadczony policjant - młodszego aspiranta Tomasza Kołogrywa „kręcą” zwycięstwa

Data publikacji 20.03.2023

Młodszy aspirant Tomasz Kołogryw z Komisariatu Policji w Szprotawie to nie tylko doświadczony i profesjonalny policjant. To również kolarski mistrz, zdobywca medali na zawodach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Kolarstwo górskie i szosowe, które uprawia od prawie dekady jest jego pasją i sposobem na życie. Od 25 lat ubiera policyjny mundur udowadniając, że służba w Policji nie stanowi dla niego przeszkody w treningach i zawodach. Zapał, nieustępliwość i dążenie do celu sprawiają ponadto, że bardzo często zajmuje najwyższy stopień podium wśród służb mundurowych. To sprawiło, że kolejny raz znalazł się w gronie najlepszych policyjnych sportowców garnizonu lubuskiego.

Przychodzi czas, kiedy trudy policyjnej służby automatycznie nakazują organizmowi odpoczynek. Regeneracja, refleksja i przyhamowanie wydają się w takich sytuacjach naturalnym zjawiskiem. Jednak pasja powoduje, że człowiek pokonuje fizyczne bariery i łamie wszelkie schematy. Taką właśnie pasją zaraził się młodszy aspirant Tomasz Kołogryw z Komisariatu Policji w Szprotawie. To policjant, który od kilku lat osiąga znakomite wyniki w kolarstwie górskim i to nie tylko wśród policjantów.

Sukcesów Tomka nie byłoby bez ciężkich treningów, dzięki którym ma coraz lepszą formę. Tomasz Kołogryw trenuje pięć razy w tygodniu. Trening trwa od 1,5 godziny do 4 godzin, w czasie których pokonuje na rowerze od 40 do 130 kilometrów. Jazda na rowerze jest jego pasją i jak sam mówi, on nie tylko jeździ na rowerze, on się ściga i chce więcej! Ambicja i wola walki połączona z ciężką pracą musi obrócić się w sukces. Tomek o ośmiu lat zawodnikiem ogólnopolskiej reprezentacji Policji pod patronatem Komendanta Głównego Policji. Wspólnie z pozostałymi kolarzami z kadry ścigają się w kolarstwie górskim oraz szosowym na terenie całej Polski, gdzie często odnoszą znaczące sukcesy. Przez ostatnie 5 lat Tomek wiele razy stawał na podium zawodów krajowych, a podczas Mistrzostw Polski rozgrywanych w Sobótce w 2022 roku, zdobył brązowy medal. Inne, warte odnotowania ostatnie sukcesy to:

 • I miejsce w kategorii „Służby mundurowe” w Górskich Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Szosowym w Sosnówce-Podgórzyn,
 • I miejsce w X wyścigu serii Grand Prix Kaczmarek Electric MTB w Wolsztynie.
 • II miejsce w Amatorskich Mistrzostwach Polski Policji w Kolarstwie Szosowym w Miękini,
 • III miejsce w X Ogólnopolskim Wyścigu Kolarskim Korona Kocich Gór – Mistrzostwa Policji pod patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu
 • III miejsce w Górskich Mistrzostw Polski Służb Mundurowych oraz Amatorów w Kolarstwie Szosowym w Leszczynie.

Jak zaczęła się cała przygoda z kolarstwem? Sam Tomek podkreśla, że nigdy wcześniej nie miał nic wspólnego z rowerem i sportem. Zmieniło się to, gdy jego waga osiągnęła blisko 130 kilogramów. Postanowił wówczas zmienić swoje nawyki żywieniowe, usiąść na rower i zacząć uprawiać kolarstwo. W procesie zrzucania wagi pomagał mu znajomy dietetyk, który także pasjonuje się jazdą rowerem. Dzięki specjalnie ułożonej diecie, w okresie 4 lat, udało mu się „zgubić” około 60 kilogramów. Jeśli chodzi o to jak zacząć przygodę z kolarstwem, to według Tomka warto zacząć od tańszego roweru, za kilkaset złotych i przekonać się czy poczuje się „werwę” do jazdy. Wówczas dopiero można pomyśleć o drugim rowerze, na przykład „szosowym” i spróbować na zmianę trenować w terenie leśnym i na drogach asfaltowym.

Tegoroczne plany naszego kolarskiego czempiona to kwietniowy wyścig w Sobótce, a następnie wyjazd z reprezentacją na zawody do Dobczyc. W całym sezonie czeka go około 30 startów zarówno w wyścigach szosowych jak i MTB.

Tomek, życzymy kolejnych sukcesów i oczywiście… „połamania kół”!

 

podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • Kolarz górski podczas jazdy na rowerze.
 • Policjant podczas jazdy rowerem górskim.
 • Medale za udział w zawodach kolarskich.
 • Policjant podczas jazdy rowerem górskim.
 • Policjant na rowerze górskim.
 • Podium z najlepszymi uczestnikami wyścigu kolarskiego.
 • Kolarz z rowerem szosowym na tle baneru wyścigu kolarskiego.
 • Podium na którym stoją najlepsi uczestnicy wyścigu kolarskiego.
 • Kolarz stojący przy rowerze górskim na szlaku.
 • Policyjni rowerzyści podczas udzielania wywiadu.
 • Zdjęcia przedstawiające policjanta młodszego aspirant Tomasz Kołogrywa podczas jazdy rowerem.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 42.7 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony