Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozpracowana działająca w Europie zorganizowana grupa przestępcza trudniąca się oszustwami metodą „na wypadek” i zatrzymany jej lider

Data publikacji 30.06.2023

Dzięki pracy policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy wsparciu funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz współpracy z funkcjonariuszami Policji z Niemiec, Czech, Francji, Holandii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii rozpracowana została działająca w Europie zorganizowana grupa przestępcza trudniąca się oszustwami metodą „na wypadek”. Zatrzymano lidera grupy Macieja W. oraz ustalono kilkadziesiąt osób, które pełniły rolę „odbieraków” oraz pośredników. Organizatorzy grupy przestępczej całym procederem kierowali z Wielkiej Brytami tylko i wyłączenie za pośrednictwem połączeń telefonicznych. Zatrzymany Maciej W. usłyszał m.in. zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, oszustwa i prania pieniędzy. W odrębnych postępowaniach zostało skazanych lub oskarżonych kilkadziesiąt osób, które w grupie przestępczej pełniły role „odbieraków” oraz pośredników. Sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w 2017 r. ustalili, że na terenie całej Polski działa zorganizowana grupa przestępcza dokonująca oszustw metodą „na wypadek”. Modus operandi przedstawiał się następująco: podczas rozmów telefonicznych z pokrzywdzonymi rozmówca  /sprawca podawał się za członka rodziny wnuka / syna /córkę (w zależności od tego co mówiła osoba pokrzywdzona). Następnie roztrzęsionym głosem informował, że jest sprawcą śmiertelnego wypadku drogowego i w celu uniknięcia aresztowania konieczne jest przekazanie środków pieniężnych kurierowi z prokuratury lub policji. Do rozmowy włączała się również osoba, która przedstawiała się jako funkcjonariusz policji lub prokurator, potwierdzała informację o wypadku drogowym i konieczności przekazania środków pieniężnych. 

W wyniku rozpracowania grupy przestępczej ustalono jej lidera - Macieja W. oraz kilkadziesiąt osób które w tej grupie pełniły rolę „odbieraków” oraz pośredników. Organizatorzy grupy przestępczej całym procederem kierowali z Wielkiej Brytami tylko i wyłączenie za pośrednictwem połączeń telefonicznych. W grupie tej osoby odbierające pieniądze od pokrzywdzonych tj. pełniące role tzw. odbieraków oraz pośrednicy, którzy wywozili pieniądze pochodzące z procederu przestępczego poza granice kraju, pozyskiwani byli za pośrednictwem internetowych portali ogłoszeniowych np. OLX, Lento, Gumtree, gdzie członkowie grupy umieszczali ogłoszenia o pracy w charakterze kierowcy bądź kuriera.

Zorganizowana grupa przestępcza we wrześniu 2022 r. rozszerzyła swój teren działania na obszar Europy Zachodniej. W związku z czym policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy wsparciu funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji nawiązali współpracę z funkcjonariuszami Policji innych państw takich jak Niemcy, Czechy, Francja, Holandia, Szwajcaria oraz Wielka Brytania.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła śledztwo, w ramach którego Sąd Okręgowy w Gliwicach, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, wydał wobec Macieja W. nakaz aresztowania skierowany do organów ścigania Wielkiej Brytanii.

W dniu 15 czerwca 2023 r. na terenie Wielkiej Brytanii lider grupy przestępczej Maciej W. został zatrzymany. Mężczyzna obecnie oczekuje na proces ekstradycyjny. Sąd Wielkiej Brytanii wyznaczył datę posiedzenia na 4 października 2023 r. Obecnie wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów Maciejowi W. z art. 123, z art. 258 par. 3 kk, 286 par. 1 kk przy zastosowaniu  art. 65 par. 1 i 5 kk oraz 191 par. 1 kk, tj. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą w okresie co najmniej od listopada 2017 r. do października 2021 r., oszustwa, tzw. prania pieniędzy z czego uczynił sobie stałe źródła dochodu oraz gróźb karalnych. Łączna suma strat wyniosła ponad 6 milionów złotych na szkodę 150 pokrzywdzonych.

Na podstawie zebranych materiałów dowodowych, zostanie sformułowanych kilkaset nowych zarzutów  z art. 258 par. 1 kk i 299 par. 1 i 5 w zw. z art. 12 par. 1 kk i w zw. z art. 65 par. 1 kk., gdzie łączna suma strat wyniesie około 13 milionów złotych.

W odrębnych postępowaniach zostało skazanych lub oskarżonych kilkadziesiąt osób, które w grupie przestępczej pełniły role „odbieraków” oraz pośredników.

Sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania. Obecnie zbierany jest materiał dowodowy pozwalający rozszerzyć czasookres działalności przestępczej Macieja W. i jego grupy przestępczej.

(KGP / mw)

 

Powrót na górę strony