Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnobrzescy policjanci z narażaniem własnego życia ewakuowali trzy osoby z płonącego budynku

Data publikacji 11.07.2023

Funkcjonariusze z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komisariatu Policji w Brzegu Dolnym, w trakcie nocnego patrolu zauważyli kłęby unoszącego się znad terenu ogródków działkowych dymu. Natychmiastowa reakcja mundurowych pozwoliła na bezpieczną ewakuację z płonącej altanki trzech śpiących w niej i niezdających sobie sprawy z zagrożenia mężczyzn. Policjanci, narażając własne życie i zdrowie, bez wahania podjęli czynności ratownicze, które zapobiegły tragedii.

Tuż przed godziną 1:00 w nocy funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komisariatu Policji w Brzegu Dolnym, patrolując ulice miasta poczuli, a następnie zauważyli kłęby dymu, wydobywające się z terenu ogródków działkowych. Policjanci niezwłocznie przemieścili się na miejsce, gdzie z jednej z altanek wydobywał się ogień oraz gęsty dym.

Mundurowi bez chwili zawahania, pomimo istniejącego zagrożenia, weszli do wnętrza pomieszczeń, gdzie jak się okazało, znajdowało się trzech niezdających sobie sprawy z sytuacji śpiących mężczyzn. Dolnobrzescy policjanci natychmiast obudzili osoby, a następnie wyprowadzili je na zewnątrz. W trakcie działań o podjętych czynnościach funkcjonariusze poinformowali dyżurnego jednostki, który wezwał na miejsce inne służby ratownicze.

Jeden z uratowanych mężczyzn miał problemy z oddychaniem oraz uskarżał się na zawroty głowy i nudności, w związku z czym policjanci udzielili mu pomocy przedmedycznej, a następnie przekazali zespołowi Pogotowia Ratunkowego. Dzięki natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy żaden z ewakuowanych mężczyzn nie wymagał dalszej hospitalizacji. Według wstępnych ustaleń przyczyną powstania ognia był niedopałek papierosa, który przyczynił się do powstania zagrożenia.

Dzięki czujności i błyskawicznej reakcji oraz skutecznym i zdecydowanym działaniom dolnobrzeskich policjantów sierżanta Sebastiana Bałuta oraz starszego posterunkowego Nataniela Kuriaty nie doszło do tragedii. Obaj doskonale wypełnili słowa roty policyjnego ślubowania „nawet z narażeniem życia”.

(KWP we Wrocławiu / kp)

  • Dwaj policjanci stojący przy radiowozie
  • Policjant idący w stronę pożaru
  • Dym wydobywający się z budynku
Powrót na górę strony