Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Brali udział w „karuzeli vatowskiej” i „prali pieniądze”

Data publikacji 01.03.2024

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli postępowanie w sprawie „karuzeli vatowskiej”. Na ławie oskarżonych zasiądzie 8 podejrzanych, którzy wykazali w fakturach fikcyjny obrót towarami, przekraczającymi kwotę 63 mln złotych. Części z oskarżonych, za popełnienie tzw. zbrodni vatowskiej, grozi kara aż do 25 lat więzienia.

Akta sprawy leżące na stole a na nich kajdanki

Rozpracowywana przez śląskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą grupa osób, działała w latach 2016-2017 w Katowicach, Wodzisławiu Śląskim i innych miastach na terenie kraju. Podejrzani, reprezentując wiele podmiotów gospodarczych, poświadczali nieprawdę w fakturach VAT, dotyczących fikcyjnego obrotu różnymi towarami na łączną kwotę przekraczającą 63 miliony złotych. Następnie posługując się takimi fakturami przy składaniu deklaracji w urzędach skarbowych, wyłudzili oni nienależny zwrot podatku, narażając Skarb Państwa na znaczne straty.
    
Sprawcom zarzucono dodatkowo przestępstwo tzw. prania brudnych pieniędzy, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji, przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestników przestępczej „karuzeli” kontrahentów.

Śledczy zebrali materiał dowodowy, pozwalający na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach do Sądu Okręgowego w Katowicach aktu oskarżenia wobec 8 podejrzanych w wieku od 36 do 57 lat, którym zarzucono popełnienie łącznie 22 przestępstw.

Zważywszy na fakt, że części z oskarżonych zarzucono popełnienie tzw. zbrodni vatowskiej, grozi im kara nawet do 25 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / kp)

Powrót na górę strony