Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze CBZC zatrzymali 7 osób podejrzanych o oszustwa przy sprzedaży samochodów w Internecie

Data publikacji 27.03.2024

Funkcjonariusze Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 7 osób, które podejrzane są m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, wyłudzenia mienia, a także pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Postępowanie nadzorowane jest przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach. Decyzją sądu 5 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Sprawcy na jednym ze znanych portali ogłoszeniowych w Internecie oferowali na sprzedaż samochody osobowe oraz ciężarowe.

Oszuści kontaktowali się z pokrzywdzonymi za pomocą sieci. Po otrzymaniu zaliczki w wysokości 30 – 40 % wartości pojazdu sprawcy deklarowali, że zamówione przez kupujących samochody dostarczą pod wskazany adres w terminie od 30 do 60 dni, jednakże do ich dostarczenia nigdy nie dochodziło. Pieniądze wpłacone oszustom przez pokrzywdzonych były transferowane przelewami na inne rachunki oraz portfele kantorów internetowych. Na ten moment ustalono, że sprawcy dokonali oszustw na ponad milion złotych. 

Na polecenie prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach funkcjonariusze z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości dokonali zatrzymania 7 osób podejrzewanych o dokonanie opisanego procederu. Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego oraz śląskiego. Zatrzymanym osobom przedstawiono łącznie 166 zarzutów karnych dotyczących oszustw, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, a także wyłudzenia mienia. Wobec pięciu z zatrzymanych osób na wniosek prokuratora sąd zastosował izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W trakcie czynności procesowych zabezpieczono gotówkę, telefony komórkowe, tablety, komputery oraz inne dowody, które będą teraz poddawane dalszej szczegółowej analizie przez śledczych.

W wyniku działań funkcjonariuszy CBZC z Katowic udało się zablokować część środków, w różnych walutach, które zostały wpłacone przez pokrzywdzonych na poczet zamówionych pojazdów. Suma zablokowanych środków opiewa na kwotę około 800.000 złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. 

(CBZC / kc)

  • policjant ma na kurtce napis CBZC. Prowadzi do budynku zatrzymanego mężczyznę
  • zatrzymany mężczyzna leży na ziemi głową w dół
  • zabezpieczone telefony
  • zabezpieczony laptop leżący na stole
  • gotówka zagraniczna leży na stole
  • banknoty stu i dwustu złotowe leżą na stole
Powrót na górę strony