Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczają Turniej Finałowy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2024

Data publikacji 21.06.2024

Komendant Główny Policji na zaproszenie policji niemieckiej oddelegował 34 funkcjonariuszy do udziału w policyjnym zabezpieczeniu Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2024. W skład delegacji wchodzi 2 oficerów łącznikowych, 2 funkcjonariuszy pionu kryminalnego, 12 spottersów i 18 funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji. Polscy oficerowie łącznikowi wraz z przedstawicielami wszystkich państw biorących udział w mistrzostwach pełnią służbę w sztabie (International Police Cooperation Center) znajdującym się w Neuss pod Dusseldorfem. Pozostaną tam tak długo, jak reprezentacja Polski będzie grała w turnieju.

Funkcję dowódcy delegacji pełni kom. Maciej Orysiak z Krajowego Punktu Informacyjnego ds. Bezpieczeństwa Imprez Sportowych Wydziału Operacyjnego Głównego Sztabu Policji KGP, który wspólnie z podkom. Łukaszem Sołtysem z Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP zajmują się wymianą informacji o zagrożeniach mogących zakłócić przebieg tej największej piłkarskiej imprezy w Europie.

Każdego dnia w centrum pracuje kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Po dwóch z każdego kraju biorącego udział w mistrzostwach oraz dodatkowo przedstawiciele sztabu policji Nadrenii Północnej – Westfalii oraz innych służb Republiki Federalnej Niemiec. To w sumie kilkudziesięciu funkcjonariuszy z całej Europy czuwających nad bezpieczeństwem uczestników turnieju.

Pozostałych 12 funkcjonariuszy to tzw. spottersi, czyli policjanci, którzy monitorują zachowania kibiców Reprezentacji Polski oraz wspólnie z policjantami niemieckimi patrolują okolice stadionów i stref kibica. Pojawiają się tam, gdzie można spotkać polskich kibiców. To doświadczeni funkcjonariusze m.in. z Białegostoku, Chorzowa, Gdyni, Krakowa, Poznania, Szczecina i Warszawy.

Podobną formę międzynarodowej współpracy Policji przyjęto i przeprowadzono w czasie poprzednich Mistrzostw Europy UEFA EURO 2020. Do chwili obecnej Polska Reprezentacja rozegrała jeden mecz grupowy na stadionie w Hamburgu. Wówczas niestety lepsza okazała się reprezentacja Niderlandów, która wygrała 2:1. Przed nimi kolejne spotkania. Już dziś o godz. 18.00 na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, gdzie przeciwnikiem będzie reprezentacja Austrii. Natomiast ostatni mecz fazy grupowej polscy piłkarze rozegrają 25 czerwca br. w Dortmundzie. Wówczas rywalem będą wicemistrzowie świata – Francuzi.

Pobyt policjantów w Niemczech uzależniony jest od wyników Reprezentacji Polski zatem życzymy drużynie samych wygranych, a naszym kolegom spokojnej służby! Natomiast kibicom uczczenia tego sportowego święta w miłej i sportowej atmosferze.

Główny Sztab Policji KGP

Powrót na górę strony