Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyprali 10 milionów. Rozpracowało ich CBŚ

Data publikacji 05.02.2014

Policjanci Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała podatek VAT. Członkowie grupy zajmowali się również procederem prania pieniędzy. Skarb Państwa stracił na ich działaniu 15 mln złotych. CBŚ zabezpieczyło nieruchomości, należące do zatrzymanych osób, warte około 8 mln złotych.

Zorganizowana grupa przestępcza rozbita przez policjantów Centralnego Biura Śledczego zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT na podstawie fikcyjnego wywozu oleju rzepakowego poza granice Polski. W rzeczywistości olej ten sprzedawany był jako olej napędowy, a do prowadzenia tej nielegalnej działalności wykorzystano legalnie zarejestrowane firmy. Pieniądze z tego procederu za pośrednictwem szeregu rachunków bankowych przestępcy chcieli zalegalizować poprzez proceder prania brudnych pieniędzy.

Tym sposobem wyczyścili około 10 mln złotych. Skarb Państwa stracił na tej operacji około 15 mln złotych z tytułu wyłudzonego podatku VAT.

Do sprawy zatrzymano 8 osób, mieszkańców Bydgoszczy, Warszawy i Bielska- Białej. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, posługiwania się podrobionymi dokumentami oraz z ustawy kodeks karny skarbowy.

Na poczet przyszłych kar u podejrzanych zabezpieczono nieruchomości, tj. domy, mieszkania i działki budowlane o łącznej wartości 8 mln złotych.  Na wniosek nadzorującego sprawę Prokuratora Okręgowego we Włocławku do aresztu na 3 miesiące trafiło 5 podejrzanych. Pozostali 3 będą stawiać się na dozór i objęci zostali poręczeniem majątkowym.  

Jak wynika z materiałów śledztwa, firmy zarejestrowane w Bydgoszczy i Warszawie prowadziły działalność polegającą na kupowaniu oleju rzepakowego na terenie Niemiec, a następnie przez Polskę olej ten miał trafiać do Czech. W rzeczywistości pozostawał w kraju i był wprowadzany do obiegu jako olej napędowy. Dochody z tej nielegalnej transakcji należało zalegalizować, stąd proceder prania brudnych pieniędzy. Materiał dowodowy zgromadzony przez CBŚ we współpracy z Wydziałem Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy obnażył ten przestępczy mechanizm i doprowadził do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej.

(KWP w Bydgoszczy / mg)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 7.83 MB)

Powrót na górę strony