Aktualności
Rozmiar czcionki
-
„Odbierak” zatrzymany. Sąd zastosował 3-miesięczny areszt
W minionym tygodniu na terenie Sztumu kryminalni zatrzymali 23-latka. Mężczyzna to tzw. odbierak uczestniczący w oszustwach. Sąd Rejonowy w Kwidzynie zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Ma to związek z sytuacją z maja, w której 50-letni mieszkaniec Sztumu miasta uwierzył w historię szybkiego zarobku i przekazała oszustom 250 000 złotych. Za takie przestępstwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 8 lat.
Gdańsk -
Kolejne zatrzymania w sprawie tzw. mafii wnuczkowej
Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie rozpracowujący zorganizowaną grupę przestępczą zajmującej się oszustwami "na legendę" zatrzymali kolejne dwie osoby powiązane z tzw. mafią wnuczkową. Dwaj mężczyźni w wieku 43 i 37 lat usłyszeli zarzuty oszustwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Kraków -
Oszustwo przy sprzedaży auta doprowadziło do kolejnych odkryć. 44-latek zatrzymany przez jaworskich kryminalnych
Miał być zakup samochodu, a skończyło się interwencją Policji i zatrzymaniem nieuczciwego sprzedawcy. 65-letni mieszkaniec Warszawy przyjechał do Jawora, aby dokonać zakupu wystawionego do sprzedaży Mercedesa. Po przekazaniu pieniędzy, podczas załadunku pojazdu na lawetę wyszło na jaw, że auto nie posiada dwóch katalizatorów. Gdy kupujący zażądał zwrotu gotówki, sprzedawca postanowił uciec. Jednak dzięki szybkiej reakcji pokrzywdzonego oraz skutecznym działaniom jaworskich policjantów oszust został zatrzymany. Dalsze działania jaworskich kryminalnych ujawniły przedmioty mogące mieć związek z innymi przestępstwami.
Wrocław -
Udaremnione oszustwo metodą „na policjanta”. Gdańscy kryminalni zatrzymali sprawcę na gorącym uczynku
Dzięki zaangażowaniu Kryminalnych z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku zatrzymany został 60-latek, który próbował wyłudzić od seniora ponad 11 000 złotych. Mężczyzna został zatrzymany w momencie, kiedy uciekał z przekazaną mu gotówką. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.
Gdańsk -
To było oszustwo "na lekarza, sepsę i drogie leki z Niemiec"
To oszustwo zaprowadziło kryminalnych do Wrocławia. To tam, według poczynionych ustaleń, przebywała 18-latka, która stosując metodę oszustwa „na lekarza” pozbawiła starszą kobietę 50 tysięcy złotych. Nasi kryminalni przy wsparciu policjantów z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu zatrzymali kobietę w domu. Zabezpieczyli odzież i rzeczy, które miała w czasie dokonywania przestępstwa. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Warszawa- Praga Południe podejrzana, decyzją sądu, została tymczasowo aresztowana.
KSP -
Policjanci zatrzymali 23-latka odpowiedzialnego za odbiór pieniędzy od oszukanych osób
Dzięki skutecznej współpracy funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach i Łęczycy zatrzymany został mężczyzna, który w sprawie oszustw metodą „na policjanta” pełnił funkcję tzw. obieraka. Mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi teraz w areszcie. Funkcjonariusze odzyskali większość utraconej gotówki.
Łódź -
Mogileńscy policjanci odzyskali pieniądze skradzione metodą „na policjanta”
Mogileńscy policjanci zatrzymali 17-latka, który oszukał metodą „na policjanta” 83-letnią seniorkę. Mężczyzna od mieszkanki Inowrocławia odebrał 50 tysięcy złotych. Utracone pieniądze szczęśliwie odzyskali policjanci z Mogilna. Mieszkaniec Oleśnicy najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie.
Bydgoszcz -
Kryminalni z Wildy zatrzymali „odbieraka” oszustów działających na OLX
Policjanci z Komisariatu Policji Poznań – Wilda zatrzymali 47-letniego obywatela Gruzji podejrzanego o udział w serii oszustw internetowych. Mężczyzna został zatrzymany bezpośrednio po wypłacie pieniędzy pochodzących od oszukanych użytkowników portalu OLX. Kryminalni odzyskali część utraconych środków, a dodatkowo ustalili, że zatrzymany był poszukiwany listem gończym. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.
Poznań -
Uwaga na oszustów
62-latka z Puław i 72-latka z Zamościa straciły łącznie 470 tys. zł. Kobiety padły ofiarami oszustów podszywających się pod klientów zainteresowanych rezerwacją noclegu, a następnie pracowników banku. Przestępcy, wykorzystując fałszywą wiadomość dotyczącą wpłaty za wynajem oraz aplikację do zdalnej obsługi telefonu, przejęli kontrolę nad ich rachunkami bankowymi i wykonali nieautoryzowane przelewy. Apelujemy o rozwagę i przypominamy, aby nigdy nie instalować na polecenie nieznanych osób aplikacji umożliwiających zdalny dostęp do telefonu lub komputera.
Lublin -
Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy oszukali seniorkę
Policjanci zwalczający przestępstwa przeciwko mieniu zatrzymali w Gdańsku dwóch mężczyzn, którzy na początku maja br. oszukali 79-letnią mieszkankę Białegostoku. Kobieta wierząc, że jej oszczędności są zagrożone, przekazała oszustom w reklamówce 30 tysięcy złotych. 42 i 52-latek usłyszeli zarzut oszustwa. Za to przestępstwo grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Białystok -
Uwaga na fałszywe inwestycje w Internecie! Ponad 308 tysięcy złotych straciła mieszkanka powiatu karkonoskiego
Oszustwa inwestycyjne są jedną z najczęściej stosowanych metod działania przestępców. Bazują na wzbudzaniu zaufania, manipulacji i presji czasu. Fałszywe inwestycje to jedne z częściej występujących działań oszustów, które wymierzone są w osoby korzystające z usług oferowanych na rynku finansowym. Ten rodzaj przestępstwa polega na wykorzystaniu socjotechnik w celu nakłonienia do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa. W kontaktach oszuści brzmią wiarygodnie, mają wiedzę i umiejętności, która może uśpić czujność ofiary. Do policjantów z Jeleniej Góry wpłynęło zawiadomienie dotyczące oszustwa inwestycyjnego, w wyniku, którego mieszkanka powiatu karkonoskiego stracili ponad 308 tysięcy złotych.
Wrocław -
3 miesiące aresztu za oszustwo „na lekarza”
Policjanci z „mienia” udowodnili 43-latkowi udział w oszustwie metodą „na lekarza”. Emerytka straciła około 35 000 złotych. Uwierzyła, że ktoś bliski trafił do szpitala. Sprawca został zatrzymany w Warszawie przy współpracy z CBŚP. Był notowany za udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się oszustwami. Sprawca usłyszał zarzut. Wczoraj na wniosek policjantów i prokuratora został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu do 8 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.
Lublin -
Zadzwonił do niego "pracownik banku" - jeden z oszustów wpadł w Krakowie
Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej po raz kolejny udowodnili, że sprawcy przestępstw żerujący na zaufaniu i dobroci starszych osób, nie mogą czuć się bezkarni. Tym razem mężczyzna działający w grupie oszustów wpadł w ręce policjantów na terenie Krakowa. 20-latek usłyszał zarzut i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.
Wrocław -
Wzbudzał litość, opowiadał o ciężarnej żonie i problemach finansowych. Śródmiejscy policjanci zatrzymali oszusta
Policjanci ze śródmiejskiej komendy zatrzymali 24-letniego obywatela Polski podejrzanego o oszustwa. Mężczyzna zaczepiał przypadkowe osoby w miejscach o dużym natężeniu ruchu w centrum Warszawy, przedstawiając dramatyczną historię o trudnej sytuacji finansowej i ciężarnej żonie. Wzbudzał współczucie, zapewniał o szybkim zwrocie pieniędzy i uwiarygadniał swoją opowieść, pokazując dowód osobisty oraz wymieniając się numerami telefonów z osobami, które chciały mu pomóc. Łączna suma strat wynosi blisko 10 tysięcy złotych. Decyzją sądu na wniosek prokuratury najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie. Działał w warunkach recydywy, grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.
KSP -
Policja i PKO Bank Polski wspólnie przeciw oszustwom finansowym – podpisano porozumienie o współpracy
Komenda Główna Policji oraz PKO Bank Polski podpisały porozumienie o współpracy, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego obywateli oraz i przeciwdziałanie nowoczesnym formom oszustw. Dokument sygnowali nadinsp. dr Tomasz Michułka, Zastępca Komendanta Głównego Policji oraz wiceprezesi Zarządu PKO Banku Polskiego – Piotr Mazur i Tomasz Pol. Współpraca obejmie działania edukacyjne i profilaktyczne skierowane przede wszystkim do seniorów, ich opiekunów oraz młodzieży.
KGP -
Bankowcy dla cyberedukacji: uwaga na super promocje!
W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do stron, na których należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z naszych kont bankowych. Nie dajmy się nabrać! Jak się bronić tłumaczy Jerzy Kryszak.
KGP -
Webinarium CEDUR „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. II edycja”
18 czerwca 2024 roku od 10:00 do 12:30. odbędzie się spotkanie online skierowane do seniorów oraz ich opiekunów. Webinarium jest organizowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji.
KGP -
Webinarium CEDUR „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów
24 kwietnia 2024 roku od 10:00 do 12:30. odbędzie się spotkanie online skierowane do seniorów oraz ich opiekunów. Webinarium jest organizowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji.
-
Dzięki współpracy bolesławieckich bankowców i policjantów udaremniona została próba oszustwa na kwotę 140 tysięcy złotych
Przestępcy zadzwonili do 30-latki i wprowadzając ją w błąd, chcieli wyłudzić 140 tysięcy złotych. Współdziałanie bolesławieckich bankowców i policjantów kryminalnych doprowadziło do powstrzymania przekazania pieniędzy przez pokrzywdzoną. Kobieta została ostrzeżona przez funkcjonariuszy, w okolicy bankomatu, gdzie miała wpłacić część gotówki.
Wrocław -
Policjanci w ostatniej chwili ocalili oszczędności seniorki
Próba oszustwa 69-letniej seniorki metodą „na policjanta” nie powiodła się dzięki zaangażowaniu i szybkiej reakcji dzielnicowych. Do bytomianki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta twierdząc, że jej pieniądze są zagrożone. Kobieta wypłaciła z banku oszczędności, jednak podjęte przez policjantów działania, w ostatniej chwili zapobiegły ich przekazaniu przestępcom. Niech opisywana sytuacja będzie przestrogą dla innych...
Katowice -
52-latek „na bank” stracił ponad 200 tys. złotych
5 kwietnia br. ofiarą oszustów podających się za pracowników banku padł 52-letni mieszkaniec Krakowa. Mężczyzna zmanipulowany przez telefonujących do niego przestępców zdecydował się na założenie nowego rachunku bankowego i przelanie tam wszystkich swoich oszczędności. Stracił ponad 200 tysięcy złotych.
Kraków -
Środki miały być na leki ratujące życie. Policjanci zatrzymali kobietę odbierającą pieniądze
Gorzowscy policjanci zatrzymali kobietę, która odebrała od pokrzywdzonych prawie 100 tysięcy złotych. Oszukane kobiety uwierzyły w przedstawioną im historię o chorobie bliskich i konieczności przekazania gotówki na leczenie. Dzięki sprawnemu działaniu kryminalni zatrzymali podejrzaną kilkadziesiąt minut po zdarzeniu. Sąd na wniosek prokuratora zdecydował o trzymiesięcznym areszcie. Sprawa jest rozwojowa.
Gorzów Wlkp. -
Uciekali przed policjantami, uszkodzili siedem samochodów, teraz odpowiedzą za popełnione przestępstwa
Za czynną napaść na policjanta, oszustwo i kradzież odpowie 28-latek zatrzymany w ubiegły piątek podczas pościgu, jaki podjęli policjanci stołecznego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 2 miesiące. 24-latka, która towarzyszyła mężczyźnie, odpowie za współudział w oszustwie.
KSP -
Padła ofiarą oszustwa „na wypadek” – apelujemy o ostrożność!
59-letnia mieszkanka Kędzierzyna-Koźla padła ofiarą oszustów, którzy wczoraj zadzwonili do niej na telefon stacjonarny. Kobieta straciła ponad 170 tysięcy złotych chcąc pomóc synowi, który rzekomo spowodował wypadek i potrzebował pilnie pieniędzy. Przypominamy, że ani Policja ani prokuratura nie działa w ten sposób i nie prosi o przekazywanie pieniędzy.
Opole -
Oszczędności 76-latki nie trafiły w ręce oszustów
Próba oszustwa 76-letniej mieszkanki powiatu świdnickiego metodą „na policjanta”. Do seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta i opowiedział historie o nieuczciwych pracownikach banku, którzy kradną pieniądze, a następnie o planie ujawnienia szajki przy pomocy jej oszczędności. Dzięki rozmowie z pracownikiem Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 seniorka uratowała swoje oszczędności. Niech opisywana sytuacja będzie przestrogą dla innych osób.
Wrocław -
Uwaga na oszustwa metodą „na pracownika banku” oraz „na policjanta”
Policjanci nieustannie ostrzegają o metodach działań oszustów oraz przekazują na co zwracać uwagę, aby zapobiec utracie swoich oszczędności. Scenariusze działań przestępców w gruncie rzeczy są do siebie podobne, lecz różnią się szczegółami, dostosowywanymi do sytuacji osobistej oraz wieku potencjalnych ofiar. Do tej pory znaczną część pokrzywdzonych działaniami oszustów stanowiły osoby starsze, jednakże w ostatnim czasie coraz częstsze tego typu przypadki dotyczą osób młodszych. Jedną z takich osób był 34-letni mieszkaniec Oleśnicy, który utracił w wyniku działania przestępców ponad 76 tysięcy złotych.
Wrocław -
UWAGA! Oszuści chwycą się każdego sposobu by się uwiarygodnić. Ostrzeż znajomych!
Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed oszukańczymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną, informującymi o wezwaniu na Policję. Nawiązanie korespondencji z autorem wiadomości może skutkować otrzymaniem plików lub linków, które mogą zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, wykradającym dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera.
KGP -
Meblowa szajka w rękach policji
Mikołowscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zakończyli sprawę przeciwko 21 i 56-latkowi, którzy oszukali spółkę z terenu Krakowa. Mężczyźni założyli firmę, a następnie zamówili elementy mebli warte ponad ćwierć miliona złotych, które później odsprzedali, nie regulując zobowiązań wobec dostawców. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sądu. Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi teraz do 10 lat więzienia.
Katowice -
Zatrzymani za oszustwa kredytowe
Krakowscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali kilka osób wyłudzające kredyty bankowe. Oszustom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Kraków
