Aktualności
Rozmiar czcionki
-
Cofając potrącił dwie osoby, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia. 41-latek miał ponad 3,5 promila alkoholu
Mundurowi ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami prewencji Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali 41-letniego mężczyznę, który cofając na parkingu w Szczawnie-Zdroju samochodem osobowym, najechał na dwóch pieszych. Mężczyzna aby uniknąć odpowiedzialności karnej, oddalił się następnie z miejsca kolizji. W trakcie prowadzonych policyjnych czynności funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna miał ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Teraz 41-latek może trafić za kraty więzienia na trzy lata. Grozi mu także konfiskata pojazdu, wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
Wrocław -
Zadbaj o bezpieczeństwo - długi weekend przed nami
Przed nami długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała. W tym okresie na drogach pojawi się więcej samochodów, motocyklistów, rowerzystów oraz pieszych.
KGP -
Bezpieczeństwo to dziecinnie prosta sprawa. Kask na głowę i w drogę!
Od 3 czerwca kask staje się obowiązkowym wyposażaniem, bez którego ani rusz. Przepis obowiązuje wszystkie osoby poniżej 16. roku życia poruszające się rowerem, hulajnogą elektryczną oraz innymi urządzeniami transportu osobistego, takimi jak elektryczne deskorolki czy monocykle. Nowe regulacje mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników ruchu drogowego. Lubuska Policja przygotowała wyjątkowy spot profilaktyczny – jego przesłanie? Bezpieczeństwo to dziecinnie prosta sprawa. Kask na głowę i w drogę!
Gorzów Wlkp. -
Funkcjonariusz po służbie zatrzymał pijanego kierowcę z ponad 3 promilami alkoholu
Czujność, odwaga i natychmiastowa reakcja funkcjonariusza Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie pozwoliły wyeliminować z ruchu drogowego skrajnie nieodpowiedzialnego kierowcę. Mężczyzna prowadził samochód mając w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Dzięki postawie policjanta, który był już po służbie, nie doszło do tragedii.
Szczecin -
„5 sekund - bo tyle wystarczy, by zmienić całe życie”. Nowy spot profilaktyczny mazowieckiej drogówki
Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu odbyła się prezentacja najnowszego spotu profilaktycznego Policji Mazowieckiej, pt. „5 sekund - bo tyle wystarczy, by zmienić całe życie”. Miejsce wydarzenia wybrano celowo - to właśnie na SOR każdego dnia trafiają osoby poszkodowane w wypadkach drogowych, w tym użytkownicy hulajnóg elektrycznych. To tutaj najlepiej widać, jak szybko chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.
Radom -
Nielegalni imigranci z Pakistanu oraz Gruzin zatrzymani przez bydgoskich policjantów
Trzech obcokrajowców zostało zatrzymanych w wyniku działań prowadzonych przez bydgoskich policjantów. Dwóch Pakistańczyków usłyszało już zarzuty związane z nielegalnym przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast Gruzin odpowie za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Dalsze decyzje związane z deportacją dwóch pierwszych osób podejmie Straż Graniczna, trzecia decyzją sądu została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące.
Bydgoszcz -
Potrącenie pieszej w Świerklańcu - publikujemy nagranie ku przestrodze
Tarnogórscy policjanci prowadzą obecnie czynności mające na celu ustalenie dokładnych przyczyn zdarzenia drogowego, do którego doszło w sobotę 23 maja br. w Świerklańcu na ulicy Parkowej. Ku przestrodze publikujemy nagranie z kamer monitoringu, która zarejestrowała całe zdarzenie i apelujemy do wszystkich o zdrowy rozsądek na drodze. Przypominamy również, że zgodnie z polskim prawem, każdy świadek zdarzenia musi pomóc osobie zagrożonej utratą życia lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Za nieudzielenie pomocy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Katowice -
Driftował BMW w centrum Ostrołęki – stracił prawo jazdy
Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się młody kierowca BMW, który na jednym z głównych skrzyżowań w Ostrołęce celowo wprowadził auto w poślizg, wykonując drift. Dzięki informacji przekazanej przez Straż Miejską oraz zabezpieczonemu monitoringowi policjanci szybko ustalili sprawcę. 19‑latek stracił już prawo jazdy, został ukarany wysokim mandatem i punktami karnymi. Jak oświadczył funkcjonariuszom, w ten sposób „odreagowywał stres".
Radom -
Jechał 236 km/h przy ograniczeniu do 120 km/h - tę brawurową jazdę przerwali policjanci z dolnośląskiej drogówki
Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali do kontroli kierującego Astonem Martinem, który jadąc drogą S8, przekroczył dopuszczalną prędkości aż o 116 km/h. Obywatel Niemiec przy ograniczeniu do 120 km/h pędził aż 236 km/h. Mężczyzna otrzymał mandat w wysokości 2500 złotych oraz 15 punktów karnych. Policjanci apelują o bezpieczną jazdę zgodną z przepisami.
Wrocław -
Najpierw jechał motocyklem na jednym kole, później przekroczył prędkość o 66 km/h - stracił prawo jazdy
4000 zł mandatu i 14 punktów karnych za przekroczenie prędkości, a kilka godzin wcześniej zatrzymane prawo jazdy i wniosek o ukaranie do sądu za jazdę motocyklem na jednym kole. Nieodpowiedzialne zachowanie kierującego zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu w Zielonej Górze.
Gorzów Wlkp. -
Zmiana w przepisach - obowiązkowa jazda w kasku
Od 3 czerwca 2026 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Rowerzyści, kierujący hulajnogą elektryczną lub UTO (urządzenie transportu osobistego) do 16. roku życia będą mieli obowiązek używania kasków ochronnych.
KGP -
Jechał „kabrioletem” własnej roboty i doprowadził do kolizji. Sprawca zdarzenia z Trzebuczy został zatrzymany
Węgrowscy policjanci zatrzymali 20‑letniego mieszkańca powiatu siedleckiego, który w miejscowości Trzebucza doprowadził do zdarzenia drogowego, a następnie uciekł z miejsca. Mężczyzna usłyszał zarzut, a prokurator zastosował wobec niego dozór Policji.
Radom -
Bezpieczna głowa myśli - nie boli
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mogilanach przygotowali spot edukacyjny „MĄDRA GŁOWA MYŚLI NIE BOLI”, dotyczący obowiązku posiadania kasku ochronnego przez osoby do 16 roku życia kierujące rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniem transportu osobistego (UTO).
Kraków -
Jednośladem bezpiecznie do celu
Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej skierowanej do kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami oraz hulajnogami elektrycznymi.
KGP -
Wybrane aspekty zmian przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego
W 2026 roku wchodzą w życie istotne zmiany w przepisach prawa, których celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz skuteczniejsze przeciwdziałanie najgroźniejszym zachowaniom na drogach. Nowe regulacje mają na celu wzmocnienie ochrony życia i zdrowia uczestników ruchu oraz zwiększyć skuteczność działań Policji wobec osób rażąco naruszających przepisy.
KGP -
Wykaz punktów kontroli autobusów – ferie 2025
Zbliżają się ferie zimowe, podczas których policjanci ruchu drogowego w całym kraju podejmą działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wyjeżdżającym. Mundurowi skupią się na kontroli autobusów i kierowców wiozących dzieci na zimowy wypoczynek.
KGP -
Jednośladem bezpiecznie do celu
Trwa kolejna edycja ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. JEDNOŚLADEM BEZPIECZNIE DO CELU, skierowanej do kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami, a także hulajnogami elektrycznymi. Działania potrwają do 20 czerwca br.
KGP -
Tymczasowo aresztowany za ucieczkę i potrącenie policjanta
Dwa miesiące w areszcie śledczym spędzi 31-latek, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. W trakcie próby zatrzymania kierowca citroena potrącił policjanta. Gdy został zatrzymany przez mundurowych, wyszło na jaw, że przewoził narkotyki. Został tymczasowo aresztowany.
Kraków -
Ucieczkę przed radiowozem zakończył „przecinając” rondo. Nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany
Ponad dwa promile alkoholu miał w organizmie mężczyzna, który przejechał samochodem osobowym przez środek ronda w Nowej Soli, niszcząc przy tym tabliczkę z nazwą ronda. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy, a auto zostało odholowane na koszt właściciela. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara pozbawienia wolności do dwóch lat, natomiast za przestępstwo niezatrzymania się do kontroli drogowej kara pozbawienia wolności do lat pięciu.
Gorzów Wlkp. -
Kolejne działania "Bezpieczny pieszy" na terenie Bydgoszczy i powiatu
Wczoraj (13.04.2023) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy oraz podległych komisariatów przeprowadzili działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Do obserwacji funkcjonariusze wykorzystali również mobilne centrum monitoringu.
Bydgoszcz -
Policyjny pilotaż do szpitala
Policjanci ze szczecińskiej drogówki udowodnili, że wiedzą, jak zachować się w sytuacji wymagającej szybkiej i zdecydowanej reakcji. Pospieszyli z pomocą mężczyźnie wiozącemu do szpitala żonę, która musiała szybko dotrzeć do placówki na przeszczep organu. Dzięki policjantom kobieta szybko trafiła na operacje.
Szczecin -
Wyprzedzał na przejściu dla pieszych, dostał 1500 złotych mandatu
Mandatem karnym w wysokości 1500 złotych został ukarany kierujący, który wyprzedził inny pojazd na przejściu dla pieszych. Policjanci jadący za nim nagrali popełnione wykroczenie a następnie zatrzymali kierującego do kontroli drogowej. Na indywidualne konto mężczyzny wpadło 15 punktów karnych.
Wrocław -
Przewoził siedmioro dzieci wbrew przepisom. Sam miał zakaz prowadzenia pojazdów. Jedno dziecko… stało w bagażniku
W aucie 5-osobowym nieodpowiedzialny kierowca przewoził siedmioro dzieci. Żadne nie korzystało z fotelika ochronnego ani specjalnego siedziska. Jedno z nich stało w bagażniku, przytrzymując się zagłówka fotela. Kierowca nie miał prawa prowadzić samochodu, bo obowiązuje go sądowy zakaz.
Gdańsk -
Kolejny nietrzeźwy zatrzymany przez policjanta po służbie
Policjant z posterunku w Wyszogrodzie będąc po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Mężczyzna jechał środkiem drogi.
Radom -
Nie zatrzymał się do kontroli, potrącił policjanta. Pasażer wyrzucał na jezdnię kolce do przebijania opon – ale to nie wszystko, co mieli na sumieniu...
W środę, 22 marca 2023 roku, policjanci Referatu Ruchu Drogowego zauważyli samochód osobowy, a w nim dwóch mężczyzn, którzy nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa. Postanowili dokonać kontroli tego pojazdu. Początkowo kierujący zatrzymał się, widząc i słysząc sygnały pojazdu uprzywilejowanego, jednak kiedy policjanci podchodzili do pojazdu, gwałtownie ruszył i rozpoczął ucieczkę.
Wrocław -
Policjanci eskortowali rodzącą kobietę do szpitala
Policjanci łódzkiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego skodą, który jechał zbyt szybko. Okazało się, że w pojeździe znajduje się rodząca kobieta. Funkcjonariusze bez chwili namysłu, używając sygnałów uprzywilejowania pilotowali przyszłych rodziców do szpitala. Dzięki pomocy mundurowych, pasażerka skody na czas otrzymała profesjonalną lekarską pomoc. Szczęśliwej rodzinie życzymy dużo zdrowia.
Łódź -
Świeć Przykładem
Trwa 6 edycja policyjnej akcji informacyjno-edukacyjnej skierowanej do pieszych pn. „Świeć Przykładem”. Dziś w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbył się briefing poświęcony tegorocznym działaniom, których celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym, w tym seniorom o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Akcja potrwa do końca roku.
KGP -
Bezpieczne Ferie
Rozpoczęły się ferie zimowe będące dla dzieci i młodzieży czasem odpoczynku. W tym okresie należy spodziewać się na drogach wzmożonego ruchu autokarowego i samochodowego związanego z wyjazdami.
KGP -
Bezpieczeństwo pieszych na drodze
Ograniczona widoczność spowodowana wcześnie zapadającym zmrokiem i opadami atmosferycznymi sprzyja powstawaniu zagrożeń w ruchu drogowym. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla pieszych.
KGP -
Lubuscy policjanci wyjaśniają okoliczności tragedii
Trzy młode osoby straciły życie w wyniku wypadku, do którego doszło w powiecie słubickim. Kierujący osobowym fordem stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze, uderzył w drzewo i dachując, ściął betonowy mur. Siła uderzenia była tak duża, że podjęte jeszcze przez funkcjonariuszy czynności resuscytacyjne nie powiodły się. Samochodem jechały bardzo młode osoby w wieku od 15 do 16 lat, nie posiadające uprawnień do kierowania.
Gorzów Wlkp.
