Bieżące informacje

Policja.pl

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przygotowanie Policji do realizacji zadań w związku z wejściem w życie nowej ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka z dnia 28 listopada 2015 r.

Data publikacji 09.04.2015

W dniach 31 marca – 2 kwietnia 2015 roku w Zakopanem odbyło się zorganizowane przez Biuro Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji przedsięwzięcie szkoleniowe związane z wejściem w życie ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka z dnia 28 listopada 2014 roku oraz zmian wprowadzonych tą ustawą w procedurze karnej.

Inicjatywa przeznaczona była dla naczelników wydziałów dochodzeniowo-śledczych oraz wydziałów kryminalnych KWP/KSP, a także dla koordynatorów ds. ochrony i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka. W odprawie uczestniczyli także przedstawiciele Szkoły Policji w Pile, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, zaproszeni goście reprezentujący Ministerstwo Sprawiedliwości oraz organizacje pozarządowe odpowiedzialne
za kontakt i pomoc ofiarom przestępstw.

Szkolenie miało na celu doskonalenie umiejętności w zakresie wykonywania przez poszczególne komórki organizacyjne Policji obowiązków wynikających z zapisów ustawy z dnia 28 listopada 2014 roku. W szczególności omówione zostały zasady, warunki i zakres stosowania środków ochrony i  pomocy dla pokrzywdzonego i świadka oraz osób im najbliższych w związku z toczącym się albo zakończonym postępowaniem karnym, gdy istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia tych osób.

Ponadto część szkolenia została poświęcona zmianom w procedurze karnej wprowadzonym ustawą z dnia 28 listopada 2015 r. o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka. Szczególną uwagę zwrócono na zasady i tryb anonimizacji danych adresowych uczestników w toku prowadzonych przez Policję postepowań karnych.

W trakcie spotkania zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości omówili główne przesłanki towarzyszące twórcom i inicjatorom nowej regulacji prawnej oraz stosowania instytucji przewidzianych w ustawie o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego
i świadka  z dnia 28 listopada 2014 roku.  Ponadto zaprezentowali działania podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości mające na celu wsparcie i rozwój systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz przybliżyli uczestnikom spotkania działalność Rady ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem działającej przy Ministrze Sprawiedliwości.

W trakcie narady odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych otrzymujących dofinansowanie ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej podczas którego omówiono zasady współpracy tych podmiotu z Policją w stosowaniu środków przewidzianych w nowej ustawie.

 

Spotkanie było kontynuacją podjętych przez Komendę Główną Policji działań mających na celu przygotowanie funkcjonariuszy do realizacji obowiązków nałożonych nową ustawą, która weszła w życie w dniu 8 kwietnia 2015 roku.

Powrót na górę strony