Lotnictwo Policji - Flota

Policja.pl

Charakterystyka śmigłowców Lotnictwa Policji

Black Hawk S-70i

Średni wielozadaniowy śmigłowiec transportowy o dużym zapasie mocy i znacznej prędkości przelotowej jest używany do zadań kontrterrorystycznych, transportowych oraz wspomagania działań służb ratowniczych. Do obsługi potrzebnych jest co najmniej 3 członków załogi, na pokład można zabrać do 13 podróżnych. Polska Policja posiada obecnie 4 maszyny tego typu stacjonujące w Warszawie.

Black Hawk S-70i
Black Hawk S-70i

Bell 407 GXi

Lekki śmigłowiec wielozadaniowy, patrolowo-interwencyjny umożliwiający zabranie na pokład załogi składającej się z 1 lub 2 pilotów oraz do 4 pasażerów, wykorzystywany do interwencji, poszukiwań, zabezpieczeń czy pościgów. Umożliwia latanie w dzień i w nocy dzięki doskonałej awionice oraz potężnemu (maks. moc 862 KM) silnikowi. Duży nadmiar mocy umożliwia wykonanie bardzo wysokiego zawisu. W Lotnictwie Policji od 2019 r. eksploatuje się 3 maszyny tego typu, 2 w Warszawie i 1 w Poznaniu.

Bell 407 GXi
Bell 407 GXi

Bell 206B-III Jet Ranger

Lekki śmigłowiec wielozadaniowy, przeznaczony do zadań patrolowych, obserwacyjnych i poszukiwawczych. Zabiera na pokład do 3 pasażerów oraz do 2 pilotów. Aktualnie Lotnictwo Policji eksploatuje 2 maszyny tego typu stacjonujące w Łodzi i we Wrocławiu. Są użytkowane od 2001 r.

Bell 206B-III Jet Ranger
Bell 206B-III Jet Ranger. Fot. P. Kłosiński

PZL W-3 "SOKÓŁ"

Średni śmigłowiec wielozadaniowy polskiej konstrukcji. Załoga 2/3 osoby, na pokład może zabrać do 10 pasażerów. Maszyny te sprawdzają się w lotach transportowych, patrolowych, ratowniczych, desantowych i poszukiwawczych. Aktualnie Lotnictwo Policji eksploatuje 2 maszyny tego typu stacjonujące w Krakowie i w Szczecinie. W-3 Sokół są używane od 2001 r.

W-3 Sokół
PZL W-3 "Sokół"

 

Powrót na górę strony