Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi nie czekają na ujemne temperatury

Data publikacji 08.11.2016

Świętochłowiccy dzielnicowi nie czekają aż temperatura spadnie poniżej zera. Jak co roku w okresie jesienno-zimowym kontrolowali miejsca w których mogą przebywać osoby bezdomne i inne potrzebujące pomocy i schronienia w związku z obniżającą się temperaturą. W zainteresowaniu mundurowych były pustostany, klatki schodowe, strychy, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych ale również tereny zielone znajdujące się na terenie miasta, na których bezdomni stawiają prowizoryczne szałasy i zadaszenia.

W nocy temperatura powietrza spada już poniżej 5 stopni Celsjusza. To znak dla dzielnicowych aby zadbać o osoby szczególnie narażone na wychłodzenia, a w późniejszym okresie zimowym nawet na zamarznięcia. Świętochłowiccy dzielnicowi po raz kolejny sprawdzali podczas patrolu swoich dzielnic miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i inne potrzebujące schronienia.

Bezdomni nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny. Po za tym nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na znaczne spadki temperatur, do których dochodzi w nocy. Wszystkim napotkanym osobom dzielnicowi oferowali pomoc i wskazywali miejsca, w których można znaleźć bezpieczne schronienie.

Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych oraz osób pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Bardzo często są to osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową - nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Osobom takim należy udzielić pomocy udzielając informacji o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań podejmowanych na rzecz osób bezdomnych.

W sytuacjach zagrożenia dzwoń po pomoc na numery alarmowe

997 - POLICJA
986 - STRAŻ MIEJSKA
112 - SŁUŻBY RATOWNICZE

Informacje o możliwościach pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia uzyskasz dzwoniąc na całodobowy bezpłatny numer:
987

Śląska infolinia dla bezdomnych uruchamiana jest od 1999 r. przed każdą zimą. Można na nią dzwonić z telefonów stacjonarnych, automatów i telefonów komórkowych. Połączenie jest bezpłatne, numer działa całodobowo. Obsługują go dyspozytorzy działającego przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Najwięcej połączeń odbierano od osób bezpośrednio zainteresowanych adresami noclegowni lub jadłodajni. O te kwestie najczęściej pytali samotni mężczyźni. Zdarzały się telefony z prośbami o pomoc całych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji lokalowej czy materialnej. Były też osoby, które za pośrednictwem infolinii zgłosiły chęć pomocy bezdomnym - przekazania ciepłej odzieży albo pieniędzy.

Dostępność infolinii z komórek pomaga m.in. w sytuacjach, gdy dzwonią przypadkowe osoby, widzące np. pijanych, leżących na ziemi podczas chłodu lub mrozu. W takich sytuacjach operator porozumiewa się z miejscową policją lub strażą miejską. Dzięki współpracy z całodobowym Centrum Koordynacji Ratownictwa Medycznego szybko można wskazać najbliższy szpital, który może pomóc.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego - oprócz infolinii - obsługuje system informacji dla służb operacyjnych zajmujących się pomocą bezdomnym. Jeżeli policjanci bądź strażnicy miejscy mają problem z umieszczeniem osoby bezdomnej w schronisku czy szpitalu, poszukiwane jest miejsce, gdzie taka osoba zostanie przyjęta. Dyżurni utrzymują kontakt z wyznaczonymi osobami z ośrodków pomocy społecznej, które pełnią dyżury domowe po godzinach pracy i w dni wolne.
Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (http://www.katowice.uw.gov.pl) znaleźć można informacje o ośrodkach wsparcia doraźnego dla osób bezdomnych (wydawanie żywności i odzieży, dostęp do pralni i łaźni) oraz adresy schronisk i noclegowni w woj. śląskim.

KWP w Katowicach / ws

  • Dzielnicowi nie czekają na ujemne temperatury
  • Dzielnicowi nie czekają na ujemne temperatury
  • Dzielnicowi nie czekają na ujemne temperatury
  • Dzielnicowi nie czekają na ujemne temperatury
  • Dzielnicowi nie czekają na ujemne temperatury
  • Dzielnicowi nie czekają na ujemne temperatury
  • Dzielnicowi nie czekają na ujemne temperatury
  • Dzielnicowi nie czekają na ujemne temperatury
  • Dzielnicowi nie czekają na ujemne temperatury

Opis filmu: Dzielnicowi nie czekają na ujemne temperatury

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.51 MB)

Powrót na górę strony