Aktualności

Policja.pl

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Projekt KWP w Szczecinie najlepszy w Europie - historyczne zwycięstwo Polski w konkursie ECPA 2010

Z wielką przyjemnością oraz nieskrywaną satysfakcją informujemy, iż projekt realizowany przez KWP w Szczecinie pn. „Bezpieczny Senior w bezpiecznym domu” wygrał tegoroczną edycję konkursu Europejskiej Nagrody Zapobiegania Przestępczości - ECPA.

Jest to historyczne zwycięstwo, gdyż po raz pierwszy Polska zdobyła nagrodę główną. Polski kandydat pokonał 16 projektów zgłoszonych do konkursu z całej Europy. Prestiżowe trofeum wraz z nagrodą pieniężną wysokości 20 tyś. euro zawiozła do Szczecina poruszona sukcesem kom. Anna Sikora autor oraz lider projektu.

Pani kom. Anna Sikora odebrała kryształową kulę oraz czek z rąk Minister Spraw Wewnętrznych Belgii Annemie Turtelboom na uroczystej kolacji 24 listopada bieżącego roku. Pani minister w swoim przemówieniu przywołała niezwykle pochlebną opinię jury konkursu na temat projektu wymieniając wszystkie jego mocne strony oraz powody dlaczego nie miał sobie równych wśród kandydatów z innych państw. Odbierając nagrodę kom. Anna Sikora w sposób niezwykle ciepły oraz emocjonalny mówiła o motywacji oraz źródłach inspiracji, które skłoniły ją do napisania projektu, a później jego konsekwentnego wdrażania. Jak się okazuje pomysł na projekt „Bezpieczny Senior” zrodził się dzięki babci kom. Anny Sikory, która trzymając się rad i wskazówek wnuczki nigdy nie stała się ofiarą żadnego przestępstwa. Świętując sukces polska delegacja (w skład której wchodzili także pracownicy Biura Prewencji Komendy Głównej Policji: Zastępca Krajowego Przedstawiciela EUCPN mł insp. Renata Anna Wiak oraz specjalista ksc Magdalena Putka) przez długi czas odbierała liczne gratulacje od delegacji wszystkich państw europejskich oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Porządkując polskie osiągnięcia w Europejskim Konkursie Zapobiegania Przestępczości ECPA należy dodać, iż projekt „Razem Bezpieczniej w Czeladzi” zdobył wyróżnienie we Francji w 2008 roku. Razem z tegoroczną nagrodą główną wywalczoną przez „Bezpiecznego Seniora” z KWP w Szczecinie dorobek Polski uczestniczącej w pracach Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości od 2004 roku można uznać za bardzo satysfakcjonujący.

Powrót na górę strony